Kniha pojednává o právu a jeho dlouhé historii – vypráví o tom, že soudní pravomoc byla vždy hlavní pravomocí králů a jak se vykonávala, kdy vznikaly a co obsahovaly nejstarší zákony lidstva, jak se pohlíželo na zločiny a tresty, jak se zločiny vyšetřovaly a jak je soudci trestali. A že šalamounský rozsudek byl skutečným soudním rozhodnutím krále Šalamouna v rodinném sporu.
Zajímavé historky ze starých kronik ilustrují pochmurnou atmosféru středověkého trestního práva. Ordály, tortura, wergeld – co se pod těmi slovy skrývá? A proč se studentům pražské univerzity přezdívalo za těch starých časů žáci darebáci? To všechno se čtenář dozví. A také něco o sice ne tak zajímavém odvětví práva, jakým je právo trestní, ale možná důležitějším, protože v něm jde o majetek – o právu občanském a obchodním. Zemské desky, léno, vlastnictví, držba, peníze a nakonec novodobé civilní zákonodárství, Code civil a Allgemeines bürgerliches Gesetzbuch.
Na konci knihy pak čtenář zjistí, že právo je jako vzduch – je všude kolem nás, ale teprve když se ho začne nedostávat, uvědomíme si, že existuje.