MUDr. David Frej o posílení naší imunity, vyváženém životním stylu a používání přírodních prostředků

archiv revue
Tvoje imunita je tvůj nejlepší lékař O tématu nejnovější knihy vypráví uznávaný terapeut, autor několika bestsellerů a dlouholetý spolupracovník měsíčníku Regenerace.
David Frej proslul svými knihami o ájurvédě, o zdravém střevu, o významu šťáv a míchaných nápojů z přírody a podílel se i na jedinečné publikaci Jak dál po antibiotikách (a během jejich užívání). Jeho nová autorská kniha je shrnutím poznatků víc čtvrt století trvající praxe, v níž se zaměřuje především na celkové posílení naší imunity.

Po ukončení školy jste pracoval na interně. Vzpomenete si, kdy jste se začal věnovat medicíně v širších souvislostech?
Bylo to během mojí první návštěvy Indie, kde mě oslovila ájurvéda. Pak jsem se zaměřil na studium výživy a funkční medicíny a vzdělával jsem se na různých místech ve Velké Británii, v USA a v Rakousku.

Kdo za vámi dnes nejčastěji přichází?
Většinou lidé s chronickými problémy. Tahle skutečnost mě přivedla k problematice skrytých zánětů a později k řadě knih na toto téma.

Vaše publikace Zánět – skrytý zabiják je považována v tomto oboru za stěžejní dílo.
Byla první a navázaly na ni Život bez zánětu a kuchařka Stravou proti zánětu. Považuji za velice důležité, aby si lidé uvědomili, že pokud v nich působí skrytý zánět, který klasická medicína obvykle odhalí jen obtížně, významně se to projeví na jejich imunitním systému. Proto jsem připravil speciální test, který pomůže případný skrytý zánět v těle najít. Pokud jde o zánět jako reakci, například když se říznete, nesprávně ošetříte ránu a zanítí se, je to celkem v pořádku. Tento krátkodobý zánět nám pomáhá, protože je okamžitou reakcí imunitního systému, která nás ochrání proti toxinům a infekcím. Ovšem chronický zánět, který v těle přetrvává dlouhou dobu, způsobuje závažné poškození a poruchy vedoucí
k chronickým onemocněním.

Je tedy slovo obranyschopnost správným synonymem pro imunitu?
Imunitní systém má víc funkcí a jednou z nich je rozpoznávání škodlivin a obrana organismu před infekcemi, tedy skutečně obranyschopnost. Kromě toho ale má i další role, například odstraňování vlastních zmutovaných buněk.


MOR V ATÉNÁCH


Odkdy medicína ví o imunitě?
O imunitě věděli už ve starověkém Řecku, ale první zásadní poznatky přišly roku 430 před n. l. během moru v Aténách za Periklovy vlády. Hippokratovi tehdy bylo třicet a získával první opravdu drsné zkušenosti s tím, co stojí za odolností Atéňanů, kteří přežili.

Za otce moderní imunologie se považují dva významní lékaři 19. století, Robert Koch a Louis Pasteur. Jako první začali vysvětlovat biologický mechanismus infekcí a význam vakcinace, ovšem na termín imunitní systém můžeme narazit až od 60. let minulého století, a sice v souvislosti s rozvojem buněčné imunologie.

Proč se imunita jmenuje zrovna takhle?
V medicínské terminologii to znamená ochrana před nemocí. Slovo imunita se začalo používat ve 14. století podle latinského immunitatem, resp. immunis, ve významu zproštění služby nebo povinnosti.


Liší se prostředky používané třeba v antice za Hippokrata nebo v renesanci za Paracelsa od těch současných?
Samozřejmě, liší se terapie autoimunitních nemocí nebo očkování a rozvoj imunologie jako oboru přináší nové, často netušené poznatky o tom, jak funguje imunitní systém. Ovšem stále platí to, co tvrdil už Hippokrates, že všechny nemoci začínají ve střevech. A zásady vyvážené životosprávy nutné pro silnou imunitu jsou platné už od dob před ním, i když se nepopisovaly vědeckými termíny, jaké známe dnes.

Sledujete práci nějakých světových výzkumných středisek?
Ano, nejvíc v USA, například výzkum, který provádějí na University of Southern California, na Harvard Medical School nebo prestižní klinice Mayo.


ORGÁNY IMUNITNÍHO SYSTÉMU

Jaké jsou další důležité orgány dobře fungujícího imunitního systému? Uvědomme si, že sedmdesát procent imunitních buněk sídlí ve střevech, kde přichází obrovská plocha sliznic do kontaktu s vnějším prostředím a škodlivinami. Vedle toho je důležité dozrávání imunitních buněk, které probíhá v kostní dřeni a brzlíku. Významné jsou pro nás také sekundární imunitní orgány, například lymfatické uzliny, kde se odehrávají důležité imunitní reakce. Proto jsme věnovali kondici střev pozornost nejen v knize Zdravé střevo, ale především v publikaci Jak dál po antibiotikách (a během jejich užívání). Z praxe znám, že lidé účinky syntetických antibiotik obrovsky podceňují.

Nedávno jste se podílel na publikaci Svět přírodních antivirotik.
A velmi rád, protože přírodní antivirotika, hlavně byliny, používám ve svojí praxi už léta.

V čem dělají lidé největší chyby, pokud se týká imunity?
Podle mě je chybou čekat na zázračnou medicínu a spoléhat se na to, až jednou přijde a jako mávnutím kouzelného proutku nás zbaví nemocí spojených třeba s bakteriemi nebo viry. Řada lidí nevěnuje mnoho pozornosti životosprávě, která imunitu ovlivňuje zásadně. Osobně považuji životosprávu za základ správně fungující imunity, stejně jako správnou stravu podporovanou doplňky a fytoterapií, krátkodobé půsty a kvalitní spánek.

Jakou roli hrají v otázkách imunity vitaminy?
Velice významnou, zejména pokud jde o vitaminy C a D. Jeho nedostatek je rozšířený
v populaci, kde je málo slunečního svitu.

Doporučujete nějakou novinku, která není příliš známá?
Nejedná se přímo o novinku, ale o vědecky prokázané látky na podporu imunity zvané betaglukany a některé byliny, jako je například echinacea neboli třapatkovka nachová. Méně známé jsou bakteriální lyzáty, které působí u lidí se sníženou imunitou, kteří jsou častěji nemocní.

Jakou roli hraje v otázkách imunity stres?
Velice negativní. Proto jsem v knize popsal jednoduché protistresové techniky a doporučil základní pohybové prvky, které jsou méně známé. Možnost zdravě posílit obranyschopnost a prodloužit si život máme všichni společnou a je velice jednoduchá. Je to kvalita spánku.

Liší se třeba nějak postupy v různých ročních obdobích?
Až dosud jsme si mysleli, že nás imunita musí zajímat vlastně jen v době chřipek, kdy je opravdu dobré trošku „přitlačit na pilu“ a užívat vyšší dávky vitaminů C a D. Jenže současná situace ukazuje, že spoléhat na sezónnost nemocí už bychom neměli. Pokud se týká imunity, měli bychom se jí systematicky věnovat celý rok, a nenechávat její posilování na dobu, kdy nemoci přicházejí nebo už jsme opravdu nemocní.

Co pro dobře fungující imunitní systém děláte vy?
Následuji zásady, které uvádím v knihách proti zánětu a pro silnou imunitu.

Rady a nové poznatky, týkající se zdraví a naší imunity, přibližuje MUDr. David Frej ve svojí pravidelné rubrice v měsíčníku Regenerace. Jeho nová kniha shrnuje poznatky z jeho více než čtvrt století trvající úspěšné praxe. Stejně jako všechny tituly ji vydalo nakladatelství Eminent a více o ní najdete na eminent.cz.

Text: Michael Schubert
Foto: archiv nakladatelství Eminent
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Tvoje imunita

0.0 0
269 221
IHNED odesíláme
Čeština

Zánět skrytý zabiják

5.0 3
329 270
IHNED odesíláme
Čeština

Svět přírodních antivirotik

0.0 0
269 221
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.
Říjnový žebříček nejprodávanějších knih v našem e-shopu je tady!
Kniha mě na první pohled zaujala svou laskavou a něžnou obálkou. Ihned mi bylo jasné, že nezůstane jen tak bez povšimnutí. Navíc je zaměřena na téma, které mě velmi zajímá. Doporučila bych ji všem, kteří se nacházejí na životní křižovatce a nevědí, co si se svým životem počít.