Na slovíčko s Dagmar Honsovou

archiv revue
Už máte nový kalendář na rok 2021? My vám dáme tip, jaký si pořídit - Meteorologický kalendář Dagmar Honsové

Dagmar Honsová je oblíbená česká biometeoroložka a hlasatelka zpráv o počasí. Je absolventkou České zemědělské univerzity v Praze. Její jméno proniklo do povědomí veřejnosti díky osobitým televizním zprávám a novinovým článkům právě s tematikou počasí. Počasí ji fascinuje a přesně vám zpaměti řekne, jak bylo třeba loni touto dobou. Publikuje vědecké články se zaměřením na klimatické změny a trvalé travní porosty. Ve volných chvílích si ráda zacvičí aerobik, projede se na kole nebo si zaplave. Již čtvrtým rokem vydává také stolní meteorologický kalendář – a my jsme se zeptali, jak takový kalendář vlastně vzniká. 

Jak vznikl váš úplně první meteorologický kalendář?
Snad od chvíle, co jsem se naučila psát, si zapisuji různé zajímavosti, odchylky a extrémy v počasí. Někdy je to několikrát denně, jindy jen jednou za týden. Podle počasí. Často u sebe nemám příslušný sešit určený na zajímavosti o počasí, a tak píši po papírkách, které do něj pak různě vkládám a lepím. Je to takový můj poklad, do kterého i často nahlížím, zejména pokud se opakuje nějaký extrém v počasí; ráda čerpám ze svých poznámek. Tak mne napadlo, že bych se o svou radost z meteorologických zajímavostí mohla podělit.

Co všechno v kalendáři najdeme?
Spoustu zajímavostí o počasí, statistik či vysvětlení meteorologických jevů. Ale také jsem se snažila o propojení našich každodenních aktivit s počasím, které si ani neuvědomujeme. Je tam i několik tipů, jak se postavit k nebezpečným meteo-jevům nebo jak si počasí předpovědět sám. Vybrala jsem i několik pranostik, které si lidé rádi během roku připomínají. Ale také v něm najdete i prázdné místečko ke každému dni, které slouží k vaší poznámce o počasí, takže kalendář může sloužit i jako vaše osobní kronika počasí. Zapomenout nesmím ani na skvělé obrázky, které v kalendáři najdete.

Prozradila byste nám nějakou perličku spojenou s kalendářem?
Každý rok mám mnoho nápadů i materiálu, který během každodenních předpovědí a interpretací počasí nasbírám – téma počasí nezná hranic. Jeho psaní je pro mne malým obřadem, kdy se na tři dny zavřu v pracovně, obklopím se svými poznámkami a věnuji se pouze kalendáři.  A každý rok zjišťuji, že nejtěžší je sepsat informace o počasí tak, aby byly čtivé, a přitom jim každý rozuměl.
 
Co vás na vaší práci nejvíce baví? A čím byste byla, kdybyste se nestala biometeoroložkou?
Jednoznačně dynamika atmosféry – její nedosažitelnost a neuvěřitelná rozmanitost. Každý pohled na družici, na radar, každé nové načtení numerického modelu, každé nové sestavení předpovědi počasí… Zkrátka počasím žiju. Kdybych nebyla biometeoroložka, byla bych asi jenom maminkou.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více