Národní účetnictví umožňuje číselně popsat cestu od výroby k bohatství - od ukazatele produkce k ukazateli čistého jmění. Podstata základního konceptu národního účetnictví, jakkoli se detailně dotýká klíčových prvků a ukazatelů hospodářství a v jistém smyslu je i určitou analogií účetních principů používaných v podnikovém prostředí, je ovšem ryze statistická, nikoli účetní. Ekonomie do tohoto konceptu přináší logiku a posloupnost ekonomických vztahů, které pak statistika převádí do vztahů ukazatelů.
Kniha nabízí způsoby, jak reflektovat a kvantitativně popsat - a tím i pochopit - vazby mezi ekonomickými subjekty. Umožňuje nalézt odpovědi na otázky, o nichž téměř každý z nás čas od času přemýšlí. Jak vzniká bohatství kolem nás? Kdo jej vytváří a komu slouží? Proč jsou některé země vyspělejší a bohatší a jiné chudší? Dokážeme vůbec popsat a zachytit, co má vliv na hospodářský svět naší přítomnosti?
Předpokladem úspěchu každé lidské činnosti je poznání. Tedy i bohatnout znamená nejprve poznat. Proto tak složitý systém, jako je hospodářství, je třeba umět strukturovaně a číselně popsat - abychom jej mohli úspěšně řídit.
Publikace je určena nejen studentům vysokých škol ekonomického zaměření, ale také ekonomům, vlastníkům, politikům a všem zájemcům o problematiku ekonomie, národního hospodářství a národního účetnictví.