Monograficky zpracovaná publikace se zabývá majetkovými nároky osob poškozených trestným činem, které se uplatňují v trestním (adhezním) řízení a o nichž se rozhoduje v tomto řízení. V tomto směru sice zčásti navazuje na dřívější odbornou literaturu, ale přináší originální spojení výkladů občanskoprávní i trestněprávní problematiky, zaměřených k tomu, aby je bylo možné co nejlépe využít v praxi.
Jde tedy především o praktickou příručku, v níž autoři využili své dosavadní bohaté zkušenosti soudců NS při výkladu a uplatňování jak rozhodné občanskoprávní úpravy, tak i nezbytných trestně procesních souvislostí. Podrobné výklady v publikaci ilustrovali nejen celou řadou příkladů, ale též obsáhlým souhrnem dosud použitelné dřívější i aktuální judikatury a nevyhýbají se ani vlastním názorům na některé zatím nevyřešené otázky.
Kniha může najít uplatnění především u širokého okruhu osob, které se – mnohdy nikoli vlastní vinou – stanou účastníky trestního nebo občanskoprávního řízení, v němž se uplatňují různé nároky na odčinění majetkové a/nebo nemajetkové újmy způsobené trestným činem nebo na vydání bezdůvodného obohacení získaného trestným činem. Lze ji však využít i v soudní a jiné právní praxi při rozhodování o majetkových nárocích poškozených a při uplatňování těchto nároků v trestním i civilním řízení a zastupování poškozených advokáty či jinými právními praktiky.