V románu polské autorky Danuty Chlupové se střídají dvě časové linie – současnost a předposlední rok druhé světové války. Ta současná se váže na minulou. Katarzyna získá na starost rozjetí nové pobočky v Ostravě. Ze svého rodného Polska se proto na pár měsíců stěhuje. Ačkoli se o historii nikdy nezajímala, zde ji díky jejímu novému mladému kolegovi, studentovi zapálenému do dějin, uhrane. Její tchyně totiž pochází nedaleko odtud a o její minulosti se doma nemluví. Katka maminku svého manžela miluje a ráda by se o ní dozvěděla něco více. Postupně však zjišťuje, že má tchyně asi dobrý důvod držet podrobnosti ke svému mládí v tajnosti.
Přečíst celou recenzi >>
Dívka v zeleném svetru
Autobiografii vydalo nakladatelství Dobrovský. Podle knihy vznikl v roce 2011 film „V temnotě“. Krystyna Chiger požádala o pomoc profesionálního autora Daniela Paisnera a ten jí pomohl dát knize beletristickou formu. Dívka v zeleném svetru zachycuje skutečné události, a protože je vypráví autorka ze svého pohledu, jde o dojemné, až téměř podmanivé, čtení. Autorka se vrátila do dob, kdy byla malá dívka, a příběh vypráví s důvěrou a naivitou sobě vlastní. Z předmluvy i anotace se dozvíme, že Krystyna Chiger přežila válku a je posledním žijícím pamětníkem, který prožil dlouhé měsíce v podzemí.
Přečíst celou recenzi >>
Sedmý kámen
Když se mi tahle kniha dostala do ruky, okamžitě mě zaujala jednak svojí rozsáhlostí slibující dlouhý a napínavý děj, ale také mapkami na začátku. Slouží k lepší představě, kde se co odehrává a kdo je kdo ve dvou ostrovních vesnicích Bruach Thiar a Bruach Thoir. Už tady na vás z mnoha keltských názvů dýchne magická atmosféra kamenných kruhů a větrem ošlehaných skalisek uprostřed nekonečného moře. Osobně bych vůbec nepoznala, že autorem, který Levermoiru vdechnul život, je italský spisovatel. Guido Sgardoli zná perfektně irské reálie i spoustu mytologických souvislostí a za svoji tvorbu pro děti už sklidil mnohá ocenění.
Přečíst celou recenzi >>
Holka se sílícím hlasem
Wow, kde začít. Toto bylo obzvlášť silné dílo. Nejen příběhem, ale i stylem vyprávění. Ještě jsem nečetla knihu, která by přede mne postavila tak obrovskou zkoušku. Forma, jakou je román „Holka se sílícím hlasem“ napsán, dokonale podtrhuje sociální vrstvu, z niž hlavní hrdinka Adunni pochází.
Dospívající dívka ze zapadlé nigerijské vesnice, dcera chudých rodičů. Po smrti milované maminky se Adunnin otec rozhodne prodat dceru jako manželku starému taxikáři doslova za kus žvance. Není to nic neobvyklého, ostatní dívky v okolí Adunni vlastně závidí, protože o ni bude přeci v budoucnu manželem postaráno. Jenže Adunni je jiná a jak to bývá, „jinak“ smýšlející lidé nemají v životě zrovna na růžích ustláno. Adunni si již ve svém mladičkém věku uvědomuje, že si přeje život žít a ne ho jen útrpně přežívat s přesně a jasně nalajnovanou cestou.
Přečíst celou recenzi >>
Do důchodu s plnou kapsou
Kniha má měkkou obálku, žádné tvrdé desky. To aby vás při mazlení moc netlačila. Ovšem napěchovaná je tvrdými fakty od začátku až do konce. Dělí se na 6 hlavních částí a ty jsou ještě rozděleny na zrhuba čtvrt milionu kapitol, plus mínus. Fascinuje mě, že se manželé autoři v jednotlivých kapitolách střídají, a přitom na sebe krásně navazují, takže je dokážete číst jedním dechem. Dokonalá harmonie. A harmonicky musí vypadat i jejich domov, když spolu mají na dnešní dobu neuvěřitelných sedm dětí.
V první části nás autoři seznamují s vedením rodinné kasy jejich rodičů, kdy se již jako děti zařekli, že takto to mít ve své rodině nikdy nebudou. Naťukávají myšlenku, zda je akademické vzdělání automatickým předpokladem pro finanční zabezpečení, či zda postačí "jen" riskovat.