Intenzivní medicína v současné době ani v budoucnosti nevystačí pouze s dosavadními akutními lůžky. Nejméně 20 % jejích vysoce rizikových pacientů vyžaduje pokračující intenzivní péči. Jejich rekondice je dlouhá, postupná a má i odlišné nároky – postupné osvobození od umělé plicní ventilace, cílenou mobilizaci, neurorehabilitaci, speciální umělou výživu, prevenci psychologických následků, podporu rodiny v krizi…
Ve vyspělém zahraničí se již úspěšně rozvíjí následná intenzivní péče s uvedenými atributy. Jejich plněním si intenzivní medicína klade za cíl nejen akutní přežití, ale i všestrannou podporu výsledné kondici a kvalitě života. Nové trendy se uplatňují i v naší síti zdravotnických zařízení NIP (následné intenzivní péče) a DIOP (dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče). Buduje se společný systém, do jehož komplexu se začleňuje i odpovídající vzdělanost jeho pracovníků.
Učebnice by měla sloužit lékařům i nelékařským pracovníkům – především sestrám na pracovištích následné intenzivní péče, ale i fyzioterapeutům a ergoterapeutům, klinickým psychologům, pracovníkům v paliativní intenzivní medicíně. Text mohou ke studiu využít i studenti lékařských fakult.