Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Návrat domů - dvě sestry, dva různé osudy

archiv revue
Nádherně napsaný román, který vám nedá spát, líčí osudy několika generací potomků dvou sester Effia a Esi na dvou světadílech, v Africe a USA. Vyprávění začíná v Ghaně na Zlatém pobřeží v době afrického otrokářství v 18. století. Každá další kapitola popisuje život někoho jiného z potomků sester, zabývá se jejich problémy a životními situacemi, nicméně ke konci každé kapitoly pokaždé dojde k návratu ke kořenům daného rodu.
Dvě sestry, dcery různých otců, ale stejné matky, Effia a Esi, se na Zlatém pobřeží osmnáctého století narodí ve dvou různých vesnicích a jedna o druhé nevědí. Effii provdají za Angličana Jamese, který pobývá v jejich zemi jako otrokář v Pevnosti Cape Coast. Svou ženu velmi miluje a ona tak může vést pohodlný život. Její potomci budou jezdit za vzděláním do ciziny a po návratu na Zlaté pobřeží získají úřednická místa ve správě kolonií. Naproti tomu Esi byla unesena a uvězněna v pevnosti, a to až do odjezdu lodi směrem na Nový kontinent, kde je následně prodána do otroctví. Její potomci se budou muset vypořádat s krutým zacházením na americkém Jihu.

Román Yai Gyasi je rozdělen do dvou částí. V té první se popisuje počátek ghanských válek mezi národy Fantů z pobřeží, Ašantů z vnitrozemí a Akanů. Tyto kmenové války vedly až k otrokářství, kdy Ašantové přiváděli z válek zajatce a Fantové, Eweové nebo Gaové je prodávali Britům nebo Holanďanům. V knize jsou barvitě popisovány drsné osudy prodaných otroků do Ameriky, kde pracují nejčastěji na plantážích s bavlnou. Autorka se nepatrně zmiňuje o propuknutí občanské války Severu proti Jihu. Poté, co bylo otrokářství v Africe zrušeno, využívají běloši další moment, jak na Zlatém pobřeží zůstat a těžit z místního bohatství – misionáři se snaží černošské kmeny obrátit na křesťanství.

Druhá část knihy Návrat domů se věnuje konci války Severu proti Jihu a strhujícím vyprávěním dodává, že ačkoliv válka skončila, neznamená to, že fakticky skončilo také otrokářství (zákony Jima Crowa) - líčí nové osudy „svobodných“ otroků, kteří byli zatýkání na ulicích za minimální prohřešky a umístěni třeba i na několik let do uhelných dolů na nucené práce. Příběhy dále pokračují Velkou migrací černochů za lepším životem do Harlemu ve dvacátém století. Otevřeně se mluví o těžkém životě v ghettech, o nezaměstnanosti, drogách a alkoholu.

Všechny příběhy spojuje jedno – dva černé kamenné přívěsky, které dala matka svým dvěma dcerám Effii a Esi, a který se dědí z generace na generaci.

Autor: Denisa Illíková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Návrat domů
Čeština

Návrat domů

5.0 2
245
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –