VELKÁ PODZIMNÍ SOUTĚŽ nejen o zájezd za 10 000 Kč

Návrat domů - dvě sestry, dva různé osudy

archiv revue
Nádherně napsaný román, který vám nedá spát, líčí osudy několika generací potomků dvou sester Effia a Esi na dvou světadílech, v Africe a USA. Vyprávění začíná v Ghaně na Zlatém pobřeží v době afrického otrokářství v 18. století. Každá další kapitola popisuje život někoho jiného z potomků sester, zabývá se jejich problémy a životními situacemi, nicméně ke konci každé kapitoly pokaždé dojde k návratu ke kořenům daného rodu.
Dvě sestry, dcery různých otců, ale stejné matky, Effia a Esi, se na Zlatém pobřeží osmnáctého století narodí ve dvou různých vesnicích a jedna o druhé nevědí. Effii provdají za Angličana Jamese, který pobývá v jejich zemi jako otrokář v Pevnosti Cape Coast. Svou ženu velmi miluje a ona tak může vést pohodlný život. Její potomci budou jezdit za vzděláním do ciziny a po návratu na Zlaté pobřeží získají úřednická místa ve správě kolonií. Naproti tomu Esi byla unesena a uvězněna v pevnosti, a to až do odjezdu lodi směrem na Nový kontinent, kde je následně prodána do otroctví. Její potomci se budou muset vypořádat s krutým zacházením na americkém Jihu.

Román Yai Gyasi je rozdělen do dvou částí. V té první se popisuje počátek ghanských válek mezi národy Fantů z pobřeží, Ašantů z vnitrozemí a Akanů. Tyto kmenové války vedly až k otrokářství, kdy Ašantové přiváděli z válek zajatce a Fantové, Eweové nebo Gaové je prodávali Britům nebo Holanďanům. V knize jsou barvitě popisovány drsné osudy prodaných otroků do Ameriky, kde pracují nejčastěji na plantážích s bavlnou. Autorka se nepatrně zmiňuje o propuknutí občanské války Severu proti Jihu. Poté, co bylo otrokářství v Africe zrušeno, využívají běloši další moment, jak na Zlatém pobřeží zůstat a těžit z místního bohatství – misionáři se snaží černošské kmeny obrátit na křesťanství.

Druhá část knihy Návrat domů se věnuje konci války Severu proti Jihu a strhujícím vyprávěním dodává, že ačkoliv válka skončila, neznamená to, že fakticky skončilo také otrokářství (zákony Jima Crowa) - líčí nové osudy „svobodných“ otroků, kteří byli zatýkání na ulicích za minimální prohřešky a umístěni třeba i na několik let do uhelných dolů na nucené práce. Příběhy dále pokračují Velkou migrací černochů za lepším životem do Harlemu ve dvacátém století. Otevřeně se mluví o těžkém životě v ghettech, o nezaměstnanosti, drogách a alkoholu.

Všechny příběhy spojuje jedno – dva černé kamenné přívěsky, které dala matka svým dvěma dcerám Effii a Esi, a který se dědí z generace na generaci.

Autor: Denisa Illíková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Návrat domů
Čeština

Návrat domů

5.0 2
245
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Kniha Buchty po ránu 2 od Josefa Maršálka a Terezy Bebarové navazuje na úspěch první části oblíbené kuchařské série, jež se zaměřuje na pečení sladkých i slaných dobrot.
Celý rok s námi soutěžíte především o knihy, ale tentokrát můžete vyhrát něco jiného. V naší VELKÉ PODZIMNÍ SOUTĚŽI, která potrvá od 4. 11. do 17. 11. 2024, se máte na co těšit. Ceny jsou opravdu lákavé! Vyhrát můžete poukaz na zájezd v hodnotě 10 000 Kč od radynacestu.cz a balíčky s atraktivními cenami.
Emotivní a hluboký rozhovor, který drží Zuzana Burešová pevně ve svých rukou.