Představovat Roberta Bryndzu asi není moc třeba. Tento do nedávna takřka neznámý autor, však dokázal naplno zabodovat se svou Dívkou v ledu. Není tomu tak dlouho co tato kniha vtrhla na náš knižní trh jako uragán a takřka okamžitě se usadila mezi nejprodávanějšími tituly. První případ Eriky Fosterové tedy rozhodně zaujal, otázkou však zůstává, jak si povede druhý díl, který právě vyšel v nakladatelství Grada pod názvem Noční lov.
Pokud vás však z nějakého nepochopitelného důvodu všechny ty recenze a zmínky o Dívce v ledu minuly, tak věřte, že ji má na svědomí Robert Bryndza, britský autor žijící na Slovensku. Ten má za sebou již slušnou řadu knih. Prorazit se mu však podařilo až právě s Dívkou v ledu, která se stala s více než milionem prodaných výtisků takřka senzací. Očekávání tedy rozhodně nejsou malá, avšak již teď můžu říct, že i Noční lov obstál na výbornou.
S Erikou Fosterovou jsme se setkali již v první knize a i Noční lov se točí především kolem této vcelku sympatické, i když občas dosti nesnesitelné inspektorky. Robert Bryndza tentokrát vyměnil ledovou a lezavou zimu za parné léto, které je snad ještě více ubíjející než zima. A právě jedné horké červnové noci je Erika Fosterová přivolána k vraždě místního lékaře, který byl nalezen s igelitovým pytlem přes hlavu udušený, svázaný a nahý ve svém domě. Jedná se o sexuálně motivovanou vraždu, nebo je skutečný důvod tohoto násilí někde úplně jinde? Postupem času se navíc objevují další mrtví, přesto je policie stále bezradná...Na Eriku a její tým tak opět čeká zapeklitý případ, který prověří všechny jejich schopnosti.
Bryndza i napodruhé splétá velice zajímavou dějovou linii, která vás doslova vtáhne a nepustí. Splétá řadu teorií a nechává na čtenáři utvořit si vlastní názor. Ve druhé části knihy jej sice pevně vymezí a dokonce stejně jako v první knize odhalí totožnost vraha, to však neznamená, že bychom již neměli důvod ve čtení pokračovat. Autor se tentokrát pouští do více psychologické roviny a ukazuje vše i z druhé strany včetně vrahových pocitů a důvodů jeho konání.
Ostatně psychologické stránky nebyla ušetřena ani sama Erika. S její zevrubnou minulostí jsme se sice mohli seznámit již v předchozí knize, tentokrát se však Robert Bryndza daleko více zaměřil na ní samotnou na její osobnost, její pocity a život mimo policii. Díky tomu získává hlavní hrdinka skutečně lidskou tvář a čtenáři tak mají daleko větší možnost se s ní ztotožnit. Na druhou stranu má, jako každý i své stinné stránky, občas vám tedy může lézt skutečně na nervy.
Stejně jako v případě prvního dílu nečekejte žádné výraznější experimenty. Robert Bryndza opět využívá více méně zavedené postupy a nepřichází takřka s ničím novým, ba právě naopak. Pozornější čtenáři si tak můžou všimnout, že určité části mají Dívka v ledu i Noční lov takřka identické. Zatím se sice nejedná o nic, co by výraznějším způsobem ovlivňovalo celkovou kvalitu, na druhou stranu pokud se autor rozhodne i v dalších dílech vykrádat sám sebe, nejsem si jistý zda to může dlouhodobě fungovat.
To je však asi jediná výraznější výtka, kterou bychom na Nočním lovu mohli najít. Jako celek opět funguje na výbornou. Autor píše rozhodně čtivě a dokáže si vás naprosto omotat kolem prstu. Samozřejmě kdo bude chtít hledat chyby, určitě je najde. Noční lov určitě není dílem naprostého génia, talent však Robertu Bryndzovi upřít nemůžeme. Bude však jen a jen na něm jak s celou sérií naloží a jaké další nástrahy si pro Eriku Fosterovou nachystal.
Pokud stále váháte zda se do Nočního lovu pustit, s klidným srdcem vás mohu ubezpečit, že Robert Bryndza obstál i na podruhé. Ostatně není vůbec jednoduché udržet si stálou kvalitu, obzvláště když se jedná o sérii. Naštěstí se tento anglický spisovatel žijící na Slovensku ukázal v tom nejlepším světle a i přes menší výtky stojí druhý díl rozhodně za přečtení.
Hodnocení: 80%
Autor: Petr Čapek