Po předchozím 1. vydání, které je zcela rozebrané, přinášíme 2. vydání úplného znění tří zcela nových základních občansko- a obchodněprávních předpisů, které nabývají účinnosti dnem 1. 1. 2014.
Obsahuje text nového občanského zákoníku, zákona o obchodních společnostech a družstvech (o obchodních korporacích) a zákona o mezinárodním právu soukromém.
Velké množství legislativních změn
Vzhledem k rozsáhlosti legislativních změn, a to především v občanském zákoníku, je nutné se na změnu právní úpravy s dostatečným předstihem připravit. K lepší orientaci v nových zákonech čtenáři pomůže podrobný obsah či odkazy po stranách knihy.
Nejdůležitější změny v soukromém právu
Nový občanský zákoník 2014 zřetelně akcentuje své výsostné postavení v právu soukromém a současně přináší řadu změn, a to ve všech oblastech – v obecné části, rodinném právu, věcných právech, smluvním právu či v náhradě škody. Zavádí se nové instituty (právní jednání, právo stavby aj.), dochází ke změnám v pojetí některých stávajících institutů (věci, nemovitosti, kontraktačního procesu aj.). Velký význam mají rovněž důležitá přechodná ustanovení nového občanského zákoníku. Nový kodex je rozvržen do pěti základních částí, jež jsou uspořádány do dílčích systematických celků.
Změny v právu obchodním
S účinností k 1. 1. 2014 dochází rovněž k podstatným změnám v právu obchodním. Současný obchodní zákoník bude zrušen a nahradí jej zcela nový právní předpis. Změny v obchodním právu budou v některých ohledech zcela zásadní. Změní se systematika tohoto právního předpisu, zavedeny budou nové právní instituty potřebné pro obchodní praxi, zdůrazní se soukromoprávní povaha obchodního práva a jeho vazba na nový občanský zákoník, protože úpravu většiny situací řešených dosud obchodním zákoníkem převzal nový občanský zákoník.
Mění se také mezinárodní právo soukromé
V rámci celkové rekodifikace soukromého práva dochází s účinností od 1. 1. 2014 také k nové úpravě mezinárodního práva soukromého, jímž se rozumí odvětví právního řádu zahrnující právní normy, které jsou výlučně určeny pro úpravu soukromoprávních poměrů, jež obsahují tzv. mezinárodní prvek.