Objev, který fascinuje dodnes

archiv revue
Tutanchamon, jedno z nejzvučnějších jmen lidské historie. Co opravdu víme o egyptském vládci, jehož proslavil zejména nález netknuté hrobky a sarkofágu, ve kterém byl s velkou pompou tehdejší doby pochován?

Přední český egyptolog a archeolog Miroslav Bárta ve své knize Tutanchamon – století záhad a objevů představuje čtenářům fascinující pohled na faraona, který za svého krátkého života nestihl nijak významně zasáhnout do vývoje Egypta, ale i přesto se zapsal do všech historických knih. V listopadu roku 1922, více než tři tisíce let po Tutanchamonově smrti, byla objevena jeho nevykradená hrobka, což vzbudilo světový ohlas. Dodnes se kolem ní vznáší nejeden oblak tajemství, který čeká na své rozluštění. Co všechno by ještě mohla vládcova pohřební komora ukrývat?

Miroslav Bárta se v nově vydané publikaci zaměřuje na život egyptského krále, jeho slavné předky a důležité osudové milníky. Tutanchamon byl na egyptský trůn dosazen coby chlapec v deseti letech. Ve své době byl ale spíše jen loutkou, za kterou tahali jeho nástupci Aje a Haremhep. Už od narození se potýkal s četnými zdravotními potížemi, z nichž mnohé jsou přisuzovány mimo jiné tomu, že jeho rodiče byli bratr a sestra. Díky moderním metodám výzkumu dnes například víme, že měl nevyvinutou jednu dolní končetinu a potýkal se s chronickou malárií. Jeho smrt byla bolestivá. Zemřel po nešťastném pádu z loveckého vozu. Otec Achnaton, náboženský reformátor, a dědeček Amenhotep III. patřili mezi jedny z nejvýznamnějších osobností té doby a my nyní máme možnost dozvědět se o nich více.

Hrobka faraona Tutanchamona byla objevena přesně před sto lety, a to náhodou. Během britského výzkumu archeologa Howarda Cartera v Údolí králů (pohřebiště faraonů a významných osobností v dobách starověkého Egypta) narazil egyptský chlapec pracující jako nosič vody na kamenné schodiště vedoucí ke vchodu do hrobky. Bylo jasné, že půjde o unikátní nález! Tutanchamon se tak po více než třech tisících letech probudil k novému „životu“. Objev nevýslovné hodnoty uchvacuje dodnes a dodnes kolem něj také panuje spousta nezodpovězených otázek.

Kniha obsahuje fotografie a popis napínavé výpravy spojené s objevováním místa faraonova posledního odpočinku a zabývá se možnými tajemstvími, která zůstávají dosud ukryty. Prostřednictvím této jedinečné publikace navštívíte hrobku a vydáte se do staroegyptského zásvětí. Stanete se badatelem, jenž tráví dny a týdny skládáním střípků příběhu, který je stále ještě rozepsán…

Markéta Bolfová

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více