Dopřejte si Bylinkovou radost s publikací plnou skvostných fotografií všech možných bylin – čerstvých, usušených či jinak zpracovaných. Kniha je rozčleněna do čtyř kategorií – Úpravy a dekorace, Využití v kuchyni, Portréty bylin a Pěstování a péče. Dozvíte se, že pěstování bylinek je potřeba naplánovat a že existuje mnoho variant, jak je začlenit do své zahrádky. Jakou možnost si zvolíte – geometrické záhony, spirálu, rustikální zahradu? Nebo disponujete menším prostorem na balkóně? Nechybí ani tipy na to, se kterými okrasnými kvítky si bylinky notují.
Chtěli byste mít Království bylinek v permakulturní zahradě? V tom případě se držte rad autorů této příručky. Provedou vás celkovým vytvořením užitkové zahrady, včetně oblíbené bylinkové spirály. Sourozenci Holzerovi získávali vědomosti o permakultuře již odmala od svých rodičů. Pokračují tak v rodinné linii a i podle doložených fotek je vidět, že k tomu společně s dalším autorem Jensem Kalkhofem mají co říct. Cenné tipy získají jak amatéři, tak zkušenější zahrádkáři – nemusíte se přitom omezovat a můžete být daleko kreativnějšími.
Bylinky. Krok za krokem k vlastnímu bylinkovému ráji – to je další publikace, která milovníky kouzelných rostlinek pohladí po duši. Knížka je přehledně rozčleněna, doplněna řadou fotek. Součástí je i bylinkový kalendář. Během roku si tedy připomenete, kdy bylinky sít, sázet, sklízet. Najdete tady ale také méně líbivé fotografie – s rostlinami, které napadli škůdci. Zároveň se dozvíte, jak se proti nim bránit a jak bylinkám pomoct. Zaujmout vás mohou rovněž čtyři typy záhonů – čtverec s křížem, záhon s rondelem, kosočtverec či koláč.
Z edice Babiččin receptář jsou k nezaplacení tituly Vaříme s bylinkami, Bylinky pro ženy, Bylinky do kuchyně a Bylinková lékárna, která se těšila velké oblibě, a tak už nám zbývají jen poslední kusy. Příručky jsou k dostání od 29 Kč a najdete v nich velké množství informací ke sběru, způsobům zpracování, recepty a samozřejmě rady, kdy uplatnit jakou bylinku, když vás trápí nějaké zdravotní neduhy. Texty jsou proloženy fotografiemi. Knížky jsou skladné, tudíž s nimi můžete vyrazit i na „lov" bylinek a ujistit se, že jste narazili na bylinu, kterou opravdu hledáte.
Do Léčivých bylin a duševního zdraví vás zasvětí Anna Strunecká, Zdeňka Navrátilová a Jiří Patočka. Obzvláště v této době by titul mohl být pro některé čtenáře zajímavější – přecejen v posledním roce byla psychika mnohých vystavena nemalé zkoušce. Kniha dobře poradí v tom, jaké byliny a koření jsou vhodné pro duševní zdraví nebo které preventivně užívat například při úzkostech, depresích, Alzheimerově či Parkinsonově nemoci, nespavosti nebo migrénách. Na pár stránkách nalezneme i obrazovou přílohu, text zde ale má prioritní místo.
Nádherné ilustrace Kláry Trnkové objevíte v její knize Bylinkové zahrádky. Knížka je nejen krásně zpracovaná, ale nabitá i užitečnými návody. Dýchne na vás atmosféra ze sbírání bylinek přímo babkami kořenářkami a nabudí vás k tomu popadnout košík a vyrazit za zelenými léčiteli. Trnková vás seznámí s nejznámějšími bylinami. Na konci pak získáte recepty na povzbuzení těla – namátkou třeba na heřmánkovou masku, posilující kúru na vlasy, ochranný bezinkový krém.
Veďte děti k lásce k přírodě už odmala. Dobrým pomocníkem k tomu bude pexetrio Znáš/poznáš naše byliny? Oblíbenou a jednoduchou hru pexeso znáte, v pexetriu však hledáte rovnou trojičky. Každou hru si můžete přizpůsobit podle náročnosti. Základním cílem však zůstává najít bylinu, květ a krajinu, kde daná rostlina sídlí. V návodu můžete nastudovat, kde se rostlině hojně daří, do jaké výšky dorůstá a kdy, v jakých zemích se vyskytuje atd.
Výše najdete jen krátký výčet titulů o všemocných bylinkách. Další zajímavé knihy hledejte pod bylinami či bylinkami. 🌸🌿
Ať vám bylinky provoní celou domácnost!
-mar-