Jaro jako symbol nového začátku
Jarní Tradinář nás provede veselým masopustním obdobím a obdobím půstu až do Velikonoc a letnic. Navazuje tak na oblíbené knihy Tradinář – Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů a Vánoční Tradinář – od Dušiček po Hromnice.
Jarní svátky jsou spojeny s novým začátkem a nadějí na lepší budoucnost, což je patrné nejen ve světských tradicích, ale i v křesťanském příběhu Velikonoc, který je v Jarním Tradináři podrobněji rozpracován z pohledu farářky Martiny Viktorie Kopecké. Křesťanské svátky se prolínají s pohanskými zvyky, a vše směřuje k obnově a znovuzrození, což jsou klíčové motivy jara.
Výklad tradic i chutné recepty
Jarní zvyky a obyčeje, které se v rámci koloběhu roku pravidelně opakují, jsou v Jarním Tradináři podrobně popsány a vysvětleny. Čtenáři se dozví, proč pečeme masopustní koblihy, proč vynášíme Moranu, z jakého důvodu pleteme pomlázky, malujeme vajíčka nebo připravujeme jidášky. V knize zároveň nechybí otázky typu: Proč a jak držíme půst? Co připravit na Zelený čtvrtek, co na Velký pátek nebo Hod boží velikonoční?
Základem knihy je nejen popis a hledání smyslu tradičních svátků, ale také inspirace, jak tyto dny slavit, co připravit, uvařit a upéct nebo jak ozdobit domov i zahradu. Obsahuje celkem 80 receptů, mezi nimiž nechybí velikonoční beránek, několik druhů mazanců nebo třeba zelená bábovka. Kniha motivuje čtenáře k vytváření nového a k využití jarní energie pro osobní rozvoj.
Důležitost společně stráveného času
Pozorování oslav jarních svátků nás vede nejen k radosti z nového počátku a potřebě jej podpořit, kterou ctili naši předci, ale také k nutnosti pospolitosti a pocitu sounáležitosti, který leží v srdci všech jarních oslav. Masopust, velikonoční obchůzky ani máje nebo čarodějnice by bez komunity, přátel, sousedů a rodiny ztrácely na významu i veselém průběhu.
Text: Vendula Urbišová