Publikace amerického klinického psychologa Stevena Tubera se věnuje možnostem využití projektivních metod v diagnostice osobnosti. V první části knihy autor seznamuje čtenáře s konceptuálním rámcem přístupu k interpretaci výstupů jednotlivých metod, v němž vychází především z psychodynamicky orientovaných přístupů. Srozumitelně vysvětluje svůj pohled na vztah mezi zjevným symptomem a vnitřním konfliktem, koncepci osobnostních domén a dynamiku jejich vzájemného působení, z něhož vyrůstá autentická lidská zkušenost. T
eoretický rámec následně propojuje s výstupy „baterie“ projektivních metod (Rorschachova metoda, Tematický apercepční test, test nedokončených vět, test volby zvířete). Každá z metod je v knize pojednána samostatně a doplněna ilustrativní případovou studií. V závěru knihy pak autor prezentuje kazuistiku, v níž jsou všechny zmíněné metody použity u jednoho pacienta.
Kniha je zajímavá a cenná především v tom, že vede čtenáře k tvořivému psychologickému uvažování o datech získaných prostřednictvím projektivních metod, které je zároveň solidně zakotvené v teorii. Publikace je určená všem zájemcům o práci s projektivními metodami – začínajícím, ale i těm, kteří metody ve své praxi již používají a chtějí si rozšířit vlastní ideový rejstřík.