Právě začal BLACK FRIDAY!

Petra Langrová: „Vydáváme příběhy, které nás baví číst.“

archiv revue
Tento rozhovor s Petrou Langrovou, šéfredaktorkou malého ostravského nakladatelství Bookmedia, plynul stejně jako čas u šálku kávy, u kterého jsme si povídali o zákulisí knižního trhu.
Jak vypadá váš den?
Asi jako spousta lidí nejprve zapnu počítač a snažím se vyřešit e-maily, které na mě čekají. Potom se zabývám organizací redakce. Jsme celkem čtyři a mou hlavní náplní je koordinace veškeré redaktorské práce, sestavování edičního plánu, jednání s autory a překladateli, zpracovávání kalkulací a jejich zasílání do tiskáren, ale někdy se nevyhnu ani samotné redaktorské práci.

Co vám udělalo v poslední době radost?
Získali jsme práva na novou knihu Lindy Greenové – One moment, kterou chystáme na první polovinu roku 2023. Byl to trochu boj, jelikož jsme se s agenturou nedokázali dlouho domluvit, ale nakonec to vyšlo. Vydali jsme už tři její knihy a všechny jsou velmi úspěšné. Také jsme s Lindou v dlouholetém přátelském kontaktu, což nám nejspíš i dost pomohlo.

Jaká vás čeká největší výzva?
Dokončení odborné publikace o mysliveckém střelectví. (úsměv) To zní jako spousta práce… to teda je. Na knize spolupracujeme s panem Krivjanským, vášnivým sokolníkem, který je skutečným profesionálem ve svém oboru a má velký smysl pro detail. Taková odborná publikace vyžaduje velký objem práce všech, kteří se na ní podílejí.

„NEJVĚTŠÍ ŠKODU AUDIOKNIŽNÍMU BYZNYSU DĚLAJÍ PIRÁTSKÉ KOPIE.“

Jak se vybírá bestseller?
Je těžké vybrat knihu nebo sérii, která bude mít úspěch. Máme knihy, které se prodávají dobře a ty potom „dotují“ knihy, které jsou důležité, ale prodejně méně atraktivní.

Jaký je váš největší knižní úspěch?
Mám radost, že jsme na český trh uvedli knihy britské autorky Lindy Greenové nebo Louisy O´Neillové, které zpracovávají kontroverzní témata. Objevili jsme současnou českou autorku Ivanu Chřibkovou a zavedli úspěšnou řadu pro děti Lenčiny katastrofy.

A největší zklamání?
Asi to nemohu označit přímo takto, spíš bych to nazvala lítostí nad titulem, z jehož příběhu byla celá redakce nadšená a věřila mu. Jedná se o knihu Pekelný plášť, který ve skutečnosti našel jen zlomek svých čtenářů.

Zjistili jste, čím to je?
Bohužel se dostal na trh uprostřed koronavirových opatření, to mohlo mít svůj podíl. Možná ale jen předběhl svou dobu.

Jaké knihy ve vašem nakladatelství vydáváte?
Baví nás hlavně literatura pro děti, populárně naučná i volnočasová, původní i překladová. Pustili jsme se také do beletrie a v menší míře se věnujeme audioknihám. Vydáváme zkrátka to, co nás samotné baví číst.

Je o knihy i „po koroně“ stále zájem?
Pokud se v chápání knihy neomezíme pouze na její papírovou podobu, ale zahrneme i e-knihy a audioknihy, myslím si, že zájem o knihy se nezastavil, ale naopak roste, o čemž vypovídá i růst audioknižního trhu.

Jdete tedy s dobou a vydáváte audioknihy a e-knihy?
V podstatě jsme byli jedni z prvních, kteří tuto vlnu audioknih v České republice podpořili a začali je vydávat, spojili jsme se tenkrát s Audiotékou a navázali spoustu skvělých spoluprací s českými herci a dabéry.

A co ty e-knihy?
Na ty se teprve chystáme. Řešili jsme problém s pirátskými kopiemi. Ty jsou velkým škůdcem i v audioknižním byznysu, kterému to velmi škodilo a vlastně stále škodí.

Už jste přišli na to, jak to pohlídat?
Už ano, je to práce téměř na plný úvazek. Ze začátku nás to ale hodně vyvádělo z míry. Rozumějte, snažíte se zpracovat opravdu kvalitní audioknihu, a zatímco v oficiálních prodejích najdete pár set kusů, pirátských stažení jsou třeba až desetitisíce.


„DĚTI SI VYBÍRAJÍ KNIHY SAMY.“

Říkala jste, že vydáváte dětské knížky. Napadá mě otázka, jestli je současný dětský čtenář něčím výjimečný?
Rád si vybírá knihu sám. Naše nakladatelství sídlí v budově knihkupectví KNIHCENTRUM v Ostravě. Tam si taky často všímám dětí, jak si knihu, která je zaujala, samy berou do rukou. Ze zkušenosti vím, že děti poslední dobou tíhnou spíše k menšímu objemu textu. To je takový světový trend.

Jakou dětskou knihu byste z vaší produkce doporučila?
Třeba Cestovatelské pohádky od českého ilustrátora Adolfa Dudka a dvou předškolních pedagožek Stáni Korcové a Jitky Severinové. Trpaslík Honzík v nich děti bere s sebou na cesty kolem světa se spoustou úkolů. Taky máme krásné knížky příběhů o kočičce Ťapičce od Markéty Harasimové.

A co větší čtenáři?
Máme rádi série, protože to tak nějak prodlužuje dobu strávenou v daném knižním světě. Takže bych rozhodně doporučila dobrodružnou dvoudílnou sérii Worldrunner o hledání kešek nebo třídílnou sérii Wilbura Smithe a Chrise Waklinga o mladé generaci rodu Courtneyů a záchraně světa. Na tyto knížky jsem obzvlášť pyšná!

Text a foto: Barbora Malecová
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Když to tam není, tak to tam nehledej
Čeština

Když to tam není, tak to tam nehledej

5.0 4
249 204
IHNED odesíláme
Čeština

Suchý hadr na dně mořském

5.0 6
249 204
IHNED odesíláme
Čeština

Kdoule

5.0 3
249 204
IHNED odesíláme
Čeština

Příval (3. díl)

4.7 34
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Blesk (2. díl)

4.2 36
299 245
Poslední kusy
Čeština

Průtrž (1. díl)

5.0 3
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Worldrunner Lovci (1. díl)

0.0 0
199
IHNED odesíláme
Čeština

Worldrunner Štvanci (2. díl)

4.6 18
199
IHNED odesíláme
Čeština

Lenčiny katastrofy (1. - 5. díl)

0.0 0
999 819
Poslední kusy
Čeština

Pekelný plášť

5.0 4
99
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.