Dostává se vám do rukou přetisk již skoro sto let starého vydání spisu „Pogrom proti Ukrajincům v Polsku“, který se mi shodou okolností dostal do rukou, když jsem pátral po dílech jednoho ukrajinského vlasteneckého spisovatele, který žil v Československu.
Když jsem si spis prostudoval, doplnil jsem si nejen mi již známé skutečnosti o problematickém soužití Poláků a Ukrajinců za vlády polského faktického diktátora a generála Józefa Piłsudského v Druhé polské republice, ale zároveň jsem se dověděl i nové skutečnosti, jež dokreslují složitou, mnohdy i brutálně násilnou genezi vztahu Poláků a Ukrajinců.
O zločinech páchaných ukrajinskými nacionalisty na Polácích či Češích, Rusínech, židech apod. se v češtině dočteme v mnoha knihách, ale o tom, že existovalo brutální násilí i z druhé strany – ze strany polských nacionalistů a polského státu – se u nás prakticky nedočteme. Proto jsem se rozhodl tuto publikaci znovu vydat, abych ukázal nejen toto pro českého čtenáře neznámé téma ukrajinsko-polské historie, ale zároveň chci připomenout, kam může vést vypjatý nacionalismus a neochota tolerovat odlišnou kulturu svých sousedů.
Připomeňme si myšlenku prvního československého prezidenta Masaryka, že „vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným.“
Tato myšlenka pozitivního nacionalismu nenašla obdobné vzory ani v nacionalismu polském, ani ukrajinském, a oba nacionalismy si zvolily spíše cestu netolerance a násilí, kdy nacionalismus ukrajinský zašel mnohem dále v páchaní a prosazování zla než nacionalismus polský. Ukazuje se, že dát průchod nacionalismu opřenému o etnickou nenávist je cestou do pekel.
V knize naleznete tyto kapitoly: Ničení soukromého majetku Ukrajinců - Barbarské ničení ukrajinských kulturních a ekonomických ústavů - Strašná žeň barbarství - Explose bomb - Znásilňování žen - „Bít, až pojde.“ - Katolické Polsko k řecko-katolickým kněžím - Etika polských důstojníků - Hůře než za dob tatarských - Cestou provokace a pustošení - Provokační metody policie - Státní bezpráví a svévole - Oficielní příčiny trestních výprav. Neslýchaný cynism - Dusná atmosféra - Skutečné intence vlády - Ke kulturními světu. Lukáš Lhoťan, vydavatel