Legislativní změny, přijímané v souvislosti s pandemií koronaviru, se dotýkají i oblasti zdravotního pojištění. Kromě toho se v uplynulých letech například zvyšovala minimální mzda jako minimální vyměřovací základ zaměstnance a vyměřovací základ pro platby pojistného osobami bez zdanitelných příjmů. Zvyšovaly se minimální zálohy OSVČ, narůst zaznamenával i vyměřovací základ pro platby pojistného státem za "státní pojištěnce".
Zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění s komentářem
Zdravotní pojištění slouží pro případ nemoci, kdy se pojištěnci hradí potřebná zdravotní péče a hradí se z něj zdravotní péče poskytnutá pojištěnci. Hrazená zdravotní péče zahrnuje: pohotovostní a záchrannou službu, preventivní péči, dispenzární péči; léčebnou, ústavní a ambulantní péči; některé léky, prostředky a techniky a stomatologické výrobky pouze do rozsahu stanoveném vládou ČR, lázeňskou a zotavovací péči pro dospělé i děti, závodní preventivní péči, dopravu nemocných, prohlídku a pitvu zemřelého pojištěnce. Zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění upravuje výši pojistného na veřejné zdravotní pojištění, penále, způsob jejich placení, kontrolu, vedení centrálního registru pojištěnců, přerozdělování pojistného a zřízení zvláštního účtu veřejného zdravotního pojištění. Komentář zahrnuje jak rozbor aktuálně platné právní úpravy, tj. i po dosud známých změnách v důsledku koronavirové krize, tak změny, ke kterým došlo v oblasti placení pojistného na zdravotní pojištění a při plnění dalších zákonných povinností v uplynulých letech.
Novela zákona o obchodních korporacích z pohledu účetnictví
Společníci obchodní korporace mají možnost získat peníze z výkonů korporace formou výplaty podílu na zisku. Relevantním podkladem pro rozhodování o rozdělení zisku jsou informace, které poskytuje účetní závěrka. Jaké podmínky a jaké změny nás v této oblasti čekají od roku 2021?