Jaký smysl má váš život?
O co se opřít ve světě plném nejistot a změn?
Věda, filozofie i náboženství nabízejí různé cesty k nalezení smyslu vlastní existence. Avšak zdá se, že skutečně uspokojivou odpovědí může být pouze váš osobní prožitek samotné podstaty bytí. Autor, profesor vnitřního lékařství a vědec, nabízí v tomto čtivém textu alternativu k životu bez hlubšího smyslu. Na rozdíl od jiných knih tohoto druhu nehledá pomoc u teorií náboženských nebo duchovních učení, aniž by je však kritizoval nebo kategoricky zamítal. V popředí jeho zájmu stojí přímá osobní zkušenost provázená racionálními úvahami. Zkušenost, kterou sám prožil a kterou může prožít každý.Přímou cestou k tomuto prožitku je bezpředmětná meditace. Nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti, speciální pomůcky ani učitele. Jen vlastní odhodlání, vytrvalost a odvahu nahlédnout do temných zákoutí vlastní duše.Jak se změní váš každodenní život, když objevíte smysl své existence? Jaký rozdíl je mezi vírou a osobní zkušeností s duchovní dimenzí? Návod na cvičení i úvahy o těchto zásadních otázkách najdete v autorově životním příběhu. A pak už záleží jen na vás. Cíl je na dosah.
Bezpředmětná meditace je zásadní součástí různých spirituálních učení a během tisíciletí se u mnoha lidí osvědčila jako duchovní cesta. Byla vyučována jako ánápánasati již v buddhistické tradici, je důležitou součástí jógy pozornosti, praktikovali ji Otcové pouště a nacházíme ji v křesťanské mystice od středověku až do dnešní doby. Meditace vědomého pozorování dechu, jak ji autor popisuje, rovněž představuje ústřední cvičení v psychoterapeutickém postupu založeném na všímavosti.
Kniha poskytuje podrobný návod pro každého, kdo se chce na cestu bezpředmětné meditace vydat, přesto není pouhou příručkou. Je zároveň filozofickým pojednáním o smyslu života, o důvodech jeho hledání i možnostech jeho nalezení. Autor provází čtenáře různými duchovními proudy, odkazuje na pasáže z Bible, hinduistické či buddhistické texty, úvahy klasických filozofů, vědců i duchovních učitelů dneška. Přemýšlí nad pojmy víra a zkušenost a ukazuje, proč pokusy objasnit z pozice rozumu a logiky duchovní dimenzi, ať už jí říkáme „Bůh“, „jediná skutečnost“, „všeobjímající láska“ nebo „podstata bytí“, selhávají.