Publikace se podrobně zabývá problematikou protiprávního jednání, které souvisí s výkonem auditorské, daňové a účetní profese. Rozebírána je zejména ze dvou pohledů, a to z pohledu auditora, daňového poradce či účetního, který se může setkat s protiprávním jednáním svých klientů, a také z pohledu auditora, daňového poradce nebo účetního, který se může nezákonného jednání sám dopustit.
Autor zmiňuje trestněprávní souvislosti výkonu zmíněných profesí a zabývá se odbornou diskuzí k některým trestným činům (např. trestné činy zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, vystavení nepravdivého potvrzení a zprávy atp.) se zasazením do kontextu regulace účetnictví v České republice.
Zvláštní pozornost je věnována zevrubnému vymezení mlčenlivosti pro jednotlivé profese a případům jejího prolomení, a to jak z pohledu zákona o auditorech a zákona o daňovém poradenství, tak z hlediska trestněprávních norem. Zdůrazněny jsou rovněž důsledky porušení profesní mlčenlivosti, nejen ve vztahu ke klientovi či k profesní komoře, ale i k trestním předpisům.
Samostatná část pojednává o odhalování trestných činů a roli auditorů, daňových poradců a účetních při získávání informací pro trestní řízení. Zmíněna je i s tím související problematika svědectví a kolize s profesní mlčenlivostí a též oblast invazivních prostředků v trestním řízení.
Kniha je určena především auditorům, daňovým poradcům a účetním, ale i studentům ekonomických oborů a širší odborné veřejnosti.