Síla rodinného kruhu
Tradice jsou to, co nás dělá šťastnými. Opakují se v určitém období, takže se na ně dopředu těšíme. Znamenají pohodu, setkání i voňavá speciální jídla. Fungují jako propojení s předchozími i následujícími generacemi, ostatními členy rodiny, sousedy i známými. Příjemně nás ukotvují k domovu, kam se za nimi vracíme. Rodinný kruh má totiž doslova magickou sílu blízkosti a vzájemné podpory.
Stejně to lidé cítili už v minulosti a věděli, že domácí kronika je malý poklad plný toho nejlepšího, co pro nás příbuzní nastřádali. Jistota, že kdyby nám něco důležitého zapomněli předat, najdeme to v téhle knize. Rodinné kroniky, které nesly latinský název silva rerum (les věcí), byly rozšířené především v Polsku a Litvě. Představovaly oblíbenou kratochvíli i cenný zdroj informací. Hlavně proto, že se do nich denně zaznamenávaly údaje o počasí, úrodě, hospodaření či rodokmenu. Nechyběly ani osvědčené recepty, ale také vzpomínky a básně.
Udělejte si radost kreativní činností
Na takovém soukromém díle můžete začít pracovat i vy – a bude to spíše milá zábava než práce. Průvodcem vysvětlujícím všechny krásy koloběhu roku je kniha Tradinář, která by neměla chybět ve vaší knihovničce. S ní získáte přehled o tom, co máte právě před sebou. Kronika rodinných tradic, svátků a radostí na Tradinář navazuje. Čtenáře tematicky doprovází koloběhem roku a dává mu podněty, kterými by se mohl inspirovat. Obsah knihy je už pouze ve vaší režii. Jde v něm o vaše individuální tradice a pro vás významné události. Zapisovat si můžete citáty, recepty, údaje o chodu domácnosti a klidně přidejte i fotografie s popisky.
Doba jde stále kupředu, největší kouzlo těchto knih tedy spočívá v tom, že každá generace přispívá něčím novým, ale zároveň hledá informace od těch předchozích. To znamená, že se ke kronice znovu a znovu s láskou vracíte.