Pochvalu si na úvod zaslouží povedená obálka knihy s vesmírným podkladem, a hlavně až fosforeskujícími nápisy. Ty jsou stříbrné, ale můžete si s nimi pohrát a objevovat další barvy. Skvělý je také menší formát knihy – můžete si ji tak vzít s sebou do kabelky a studovat kdykoliv a kdekoliv ve volné chvíli, což je její účel.
Kniha je rozdělena na dvanáct kapitol, přičemž ty první se věnují největšímu příběhu všech dob – vzniku vesmíru. Dále popisují temnou hmotu i energii a zabývají se také prostorem mezi galaxiemi nebo planetami. Závěr pak pojednává o kosmické perspektivě. Vše je popisováno tak, aby to pochopil i běžný smrtelník a získal tak základní přehled o jinak těžce uchopitelném vesmíru.
Čtení díky Tysonovi rozhodně není nudné, protože je jeho styl naprosto jedinečný. Do textu propašovává nejrůznější poznámky, které čtenář jednak nečeká, a navíc jej opravdu rozesmějí.
Mě kromě vět typu „Einstein byl prostě frajer.“, „Nevím, jak to máte vy, ale já si prostě na Saturn vzpomenu, kdykoliv se zakousnu do hamburgeru.“ nejvíce zaujala tato myšlenka: „Jiní věční skeptikové by mohli prohlásit, že „věřit znamená vidět“ – životní názor, který dobře funguje v mnoha činnostech, včetně strojírenství, rybolovu a možná i randění. Ale v kvalitní vědě místo nemá.“
Astrofyzika pro lidi ve spěchu poskytuje přesně to, co představuje její název a maximálně tak splnila má očekávání. Některé věci mi byly známé, případně jsem si je připomněla ze školy, něco pro mě bylo nové. Autorův humor pro mě byl přidanou hodnotou. Knihu jsem četla na víckrát, s velkým soustředěním i zájmem a ráda se k ní v budoucnu ještě vrátím.
Neil deGrasse Tyson je astrofyzikem při Americkém přírodovědném muzeu, ředitelem jeho světoznámého Haydenova planetária, moderátorem rádia a TV pořadu StarTalk a v neposlední řadě také oceňovaným autorem knih. Žije v New Yorku.
Autor: Jana Langerová
Hodnocení: 90 %