Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Čas riskovat všechno

archiv revue
Druhá světová válka má mnoho neohrožených hrdinů, kteří si zaslouží náš neskrývaný obdiv a úctu. Prvotina anglické spisovatelky a redaktorky Clodagh Finnové s názvem „Čas riskovat všechno“ je emotivní sondou životního příběhu jedné z největších hrdinek, která riskovala svůj vlastní život hned ve dvou válkách.

Irka Mary Elmesová působila jako humanitární dobrovolnice a kvakerská delegátka nejprve ve Španělsku za doby španělské občanské války, za druhé světové války pak zejména v internačním táboře Rivesaltes nedaleko francouzského města Perpignan.

Mary byla ženou vysoké inteligence, velké síly a charakteru. Do Španělska ji přivedla láska k této zemi, obyvatelstvu i kultuře. Pracovala zde jako dobrovolnice s dětmi. Nebyla sice vyškolenou ošetřovatelkou, ale získala si uznání jako velice schopná organizátorka, která ve vypjatých situacích dokázala zachovat klid a jednat s nesmírnou rozvahou.
 

„Naštěstí jsem otupěla vůči utrpení. Umožňovalo mi to pracovat soustavně.“

– str. 76 –

 

Když přes půl milionu uprchlíků (civilistů i bojovníků) překročilo v roce 1939 hranici s Francii v masovém exodu známém pod pojmem „la Retirada“, aby unikli Frankově fašistické armádě, následovala je. Pomáhala při zřizování škol, knihoven, jídelen, dílen, sportovních oddílů a v neposlední řadě tolik důležitých stravovacích stanic a zotavoven pro děti. Ve svém úsilí nepolevila ani po vypuknutí druhé světové války.

Kniha Čas riskovat všechno je nejen obrazem Maryina života, ale rovněž se věnuje drásavým příběhům těch nejbezbrannějších obětí války – dětí. Výjevy lidského utrpení se prolínají s obětavostí samotné Mary a jejich kolegů – humanitárních pracovníků.

Během války byla Mary vězněna gestapem, avšak i po této zkušenosti ve své odvážné touze pomoci ostatním, nepolevila. Když válka skončila, v tichosti se vyhnula veškerému uznání. O svém působení nikdy s nikým nemluvila.

Až po letech se jméno Mary Elmesové dostává do povědomí poté, co Mario a René Freundlovi žádají o zapsání jejího jména do Spravedlivých mezi národy v památníku Jad Vašem v Izraeli. Důvodem je právě role, kterou Mary hrála při záchraně jejich životů, když bylo chlapcům 6 let a 2 roky. Během shromažďování důkazů o jejích činech vychází najevo, že se přímo podílela na záchraně dalších stovek židovských dětí. Tyto děti, které měli nastoupit roku 1942 do dobytčích vagonů a být převezeny nejprve do zadržovacího střediska v Drancy u Paříže, odkud dále putovaly transporty do Polska, zachraňovala a pašovala v kufru svého auta. Děti pak byli umístěny v náhradních rodinách nebo v dětských domovech vedených organizací OSE.

Vůle pomáhat druhým a brát tuto skutečnost jako samozřejmost, skromnost, vytrvalost, píle, odhodlání. To vše Mary rozhodně nechybělo a je jen s podivem, že se o činech této neuvěřitelné hrdinky dovídáme po tolika letech, jež od konce války uběhly. Nádherná, dojemná biografie je doplněná o citáty z korespondence, soukromých dopisů a deníků i dobových textů.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Čas riskovat všechno

0.0 0
348 38
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –