Recenze: Černá a purpurová

archiv revue
Milena se jako židovská dívka ocitá v koncentračním táboře Osvětim. Třebaže je odsouzená k smrti, osud jí dá šanci v podobě hudebního vystoupení na oslavě příslušníka SS. Ten se do ní zamiluje a Milena postupem času jeho city opětuje. Má jejich láska budoucnost? Nebo skončí tragicky?

Polský spisovatel Wojciech Dutka (1979) vystudoval historii a dlouhá léta pracoval jako učitel. Jako historik se pyšní doktorátem z prestižní univerzity a jako autor se proslavil svými historickými romány. Černá a purpurová je jeho nejúspěšnější román. V Polsku se stal bestsellerem a poté byl přeložený do několika světových jazyků. U nás knihu vydalo nakladatelství CPress. Dutka beletristicky zpracoval skutečný příběh slovenské židovky a nacisty z Osvětimi a nutno podotknout, že realita je šílenější než cokoliv, co by si dokázali jeho kolegové spisovatelé vymyslet.

Černá a purpurová je historický román, ale s klidným svědomím ho můžeme nazvat i životopisem. Dutka si jako historik potrpí na detaily a přesnost. S oběma hlavními hrdiny se setkáváme už v dětství, kdy se začaly formovat jejich osobnosti. Milena se narodila na Slovensku do rodiny bohatého a vlivného židovského právníka. Její matka byla vždycky zpovykaná panička zvyklá na služebnictvo. Děti ji nezajímaly, a když její manžel přišel kvůli svému náboženství o klienty, nedokázala se smířit s realitou. Možná si říkáte, že nejde o nic nového, ale věřte mi, že slovenští židé byli ve zcela jiné situaci než židé v Čechách.

Franz vyrůstal s několika bratry v rodině, kde pevnou rukou vládla babička. Ta si usmyslela, že z vnuka bude farář, ale ten během dospívání podlehl nacistické propagandě. Milena ani Franz nejsou literární postavy, které by ve skutečném životě nefungovaly. Ba právě naopak. Je úžasné sledovat, jak se vyvíjí jejich charaktery a co si ve kterém období života myslí o světě i sami o sobě. Barvitější je v tomto případě nacista Franz, protože je to on, kdo je svobodný a má na výběr. Mladičká Milena odmítne radu svého nápadníka, aby se nechala pokřtít, a tak se ocitá v Osvětimi.

Autor dokáže koncentrační tábor popsat tak, že na něj budete nahlížet zcela novýma očima. Vyhýbá se banalitám, jaké známe z jiných knih, a píše o věcech, které se často neobjevují. Jako příklad uvedu kanibalismus, lesbickou lásku nebo rozmíšky a intriky mezi dozorci. Franze autor nijak nevylepšuje ani neomlouvá. Milenino dilema spočívá v tom, jestli se může zamilovat do zrůdy, která vraždí jako na běžícím páse. Milenin a Franzův vztah ovlivní nejen je, ale také mnoho dalších lidí. A je docela možné, že následky se projeví ještě desítky let po skončení druhé světové války. Autor totiž zmapoval celé jejich životy a neutnul je v roce 1945.

Román Černá a purpurová vás donutí zamyslet se nad podstatou lidství. Budete přemýšlet o tom, co je údělem člověka, a co je důležitější. Zda láska, nebo morálka. Černá a purpurová je nevšední a skvěle napsaný román z doby, kdy se lidé snažili přežít a kdy lásku považovali za zbytečnost. Příběh je to krutý a drsný, ale svým způsobem i dojemný. Sami sebe překvapíte tím, s kým budete sympatizovat a komu budete držet palce, aby se nezpronevěřil svým ideálům. Oba hrdinové vás budou neustále překvapovat a chvílemi i šokovat. Budou vám bližší než vaši příbuzní a bez problémů se stanou vašimi důvěrnými příteli.


Autor: Veronika Černucká 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Černá a purpurová

4.2 5
399 327
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více