Recenze: Černočerné srdce

archiv revue
Edie Ledwellová je pozoruhodná mladá dáma. Vytvořila ulítlý animovaný seriál, který se stal hitem. Bohužel sláva má i odvrácenou tvář. Na internetu ji pronásleduje uživatel s přezdívkou Anomie a Edie se bojí o vlastní život. Soukromá vyšetřovatelka Robin ji vyslechne, ale pustí to z hlavy. Jenomže brzy je Edie nalezená mrtvá. Zavražděná.

Pokud se alespoň trochu orientujete v žánrové literatuře, pak víte, že pod pseudonymem Robert Galbraith se skrývá známá britská spisovatelka Joanne Rowlingová (1965), duchovní matka fantasy série o kouzelnickém učni Harrym Potterovi. O Harrym se prodalo 500 milionů knih a z Joanne se téměř přes noc stala nejbohatší spisovatelka na světě. Po napsání čarodějnické ságy si chtěla vyzkoušet žánr detektivky. Protože chtěla zjistit, jak se její knihy budou prodávat bez ohledu na slavné jméno, zvolila si pseudonym Robert Galbraith.

Jako Robert vytvořila svéráznou detektivní dvojici. Cormoran Strike není žádný krasavec, ale ženy se shodují, že má něco do sebe. Cormoran je nemanželský syn rockové hvězdy, majitel soukromé detektivní agentury a typ cynika a věčného bručouna. Robin Ellacottová k němu nastoupila jako dívka plná ideálů. Nejdříve mu pomáhala s případy, v Černočerném srdci je již jeho plnohodnotnou společnicí. Černočerné srdce je šestým dílem volně navazující série a knihu stejně jako ty předešlé vydává nakladatelství Kniha Zlín patřící společnosti Albatrosmedia.  Máte-li rádi tlusté knihy, nyní si rozhodně přijdete na své. Černočerné srdce má 1 152 stran.

O tom, že je Robert Galbraith famózní vypravěč, netřeba pochybovat. Díky němu se přeneseme do současného Londýna a společně navštívíme řadu míst a setkáme se s různými postavami a postavičkami. I té nejméně důležité postavě autor vtiskl duši. Všem budete věřit každé slovo i každý čin. Černočerné srdce je veskrze moderní příběh, už kvůli tomu, že se zabývá hrozbami na internetu, ale autorovi se nějakým záhadným způsobem povedlo vrátit se v čase. Díky tomu zažíváte to, čím se proslavily klasické detektivky ze staré dobré Anglie. Je to sentimentální? Nostalgické? Galbraith je Pan Spisovatel. Umí navodit atmosféru, miluje popisy i charakteristiky a nezalekne se ani akčních scén. Dialogy jiskří a v tomhle ohledu hraje prim Robin a Cormoran.

Tihle dva jsou k sobě přitahováni už od prvního dílu, ale stále se ne a ne dát dohromady. Může to znít jako klišé mnoha detektivních sérií a u menšího autora by mě to asi i štvalo, ale Galbraithovi to ráda odpustím. On totiž umí psát a eskapády naší dvojice dokážou vyvolat emoce. Usmíváte se a každý nový díl berete do ruky s tím, že v něm najdete něco důvěrně známého. Něco, co je jistota a co pohladí po duši. Na první pohled by se mohlo zdát, že kulisy příběhu jsou líbivé a neškodné a že lidé jsou tu až neuvěřitelně milí. Tak na to raději zapomeňte. Autorovo vypravěčské umění vás ukolébá a vy polevíte v ostražitosti. Jenomže tohle je plnokrevná detektivka, kde je více podezřelých a falešných stop, než bylo kdykoliv předtím. Kdyby Robert Galbraith psal uměleckou literaturu, seděly by mu dlouhé realistické romány. Nic není nedůležité a já prostě miluji, v jakých detailech se dokáže rochnit.

Detektivní linie vychází z aktuálních témat. Vyšetřování se točí kolem hrozeb na internetu a vy tu najdete řadu doslova přepsaných konverzací účastníků internetových konverzací. Černočerné srdce působí až děsivě skutečně a mnohokrát vám bude běhat mráz po zádech. Tenhle příběh totiž nebudete pouze číst. Vy si jej prožijete spolu s Robin a Cormoranem. A tak si udělejte dostatek času, protože i kdybyste byli neskuteční rychlíci, tenhle příběh za jeden večer prostě nedáte. Skoro si myslím, že je to schválně. To proto, aby vám hlavní hrdinové přirostli k srdci a vy si na nich vypěstovali závislost. Ačkoliv, to už se dávno stalo, že?

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více