Recenze: Cesta do Babylonu

archiv revue
Thomas Senlin je ředitelem malé venkovské školy. Se svou novomanželkou Maryou vyrazí na líbánky do Babylonské věže. Zde se jeho milá ztratí a on je rozhodnutý ji najít, děj se co děj. A tak se vydává na hrdinskou pouť, ve které musí překonat řadu nástrah.

Američan Josiah Bancroft se chtěl už odmalička stát autorem komiksů a fantasy románů. Cesta do Babylonu je jeho literárním debutem a její cesta ke čtenářům byla velmi spletitá. Vlastně chybělo málo, a vůbec by nevyšla. Bancroft ji vydal vlastním nákladem, a i přes minimální reklamu si našla okruh fanoušků. V roce 2018 vyšla z novu a vřelé přijetí si vysloužila nejen od čtenářů, ale také od literárních kritiků. U nás ji vydalo nakladatelství Host.

Řekněme si rovnou, že Cesta do Babylonu je pěkně tvrdý oříšek. Není prototypem toho, co si představíte, když se řekne fantasy. Autor se v mnohém inspiroval v rozsáhlých románech plných alegorií, jaké se psaly v barokních dobách. Zároveň je jeho příběh plný potrhlého a praštěného humoru. Cesta do Babylonu je umělecká záležitost, ale zároveň jde i o komerční dílo. Pokud se ho ujme šikovný filmař, mohl by z ní vytvořit bláznivé dobrodružství v duchu amerických snímků.

Zároveň tady nechybí ani detektivní zápletky a intriky, jaké byste si uměli představit ve špionážním thrilleru. Postavy, které hlavní hrdina potkává, jsou velmi typizované. A tak je tady Vládce či Komisař a český čtenář si automaticky vybaví zneklidňující díla Franze Kafky. Ostatně, pokud byste chtěli Cestu do Babylonu považovat za politický thriller nebo filozofický román, nevidím jediný důvod, proč byste nemohli.

Autor má smysl pro černý humor, situační komiku a ze svého hlavního hrdiny si víceméně dělá krutou srandu. Thomas Senlin je anti-hrdina, kterého okolnosti donutí k tomu, aby podnikl něco, do čeho se mu vůbec nechce. On se zná, a tak moc dobře ví, že mu vyhovuje pohodlí a nenáročná práce pedagoga. Jeho novomanželka Marya má ale dobrodružnou povahu, a protože je do ní blázen, souhlasí s cestou do Babylonu.

Jakmile do něj vstoupí, jeho novomanželka se ztratí. Čím déle se tady Senlin pohybuje, tím je mu jasnější, že se ocitl v hodně podivném a podezřelém světě. Cesta do Babylonu je prvním dílem tetralogie, proto je logické, že vás autor nenechá odkrýt všechny triumfy. Vzbudí váš zájem, ale informace vám potom dávkuje velmi uvážlivě. Díky tomu vás udrží v napětí až do samého konce. Některá tajemství vám odhalí, jiná částečně poodhalí, ale na něco si budete muset počkat.

Náš hlavní hrdina prochází různými částmi Babylónské věže, kde potkává různé existence. Po vzoru barokních mistrů mu autor přidělil průvodce, přičemž nejvíc otázek vyvolávají jeho ženské společnice. Babylónská věž je monstrum a obrovská záhada. Cesta do Babylonu je poměrně drsný příběh, který zjemňuje pouze autorův smysl pro humor. Máte-li rádi fantasy a jen tak se něčeho nebojíte, potom se vypravte na cestu do Babylonu spolu s Thomasem Senlinem. Lepšího společníka byste si totiž nemohli přát.

Autor: Veronika Černucká  

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Cesta do Babylonu

0.0 0
399 327
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Ježek je savec, který je sice drobný, ale užitečný. Jeho přínos pro nás je nezanedbatelný. Navíc jeho roztomilý vzhled podněcuje autory dětských knih k využití ježků jakožto hlavních hrdinů.
Číst Connellyho je literární požitek!
Dagmar Pecková, hvězda operní scény, nás překvapuje svou novou knihou Ty vole se neříká, která vychází 20. listopadu v Nakladatelství Kazda. S typickou upřímností a humorem sobě vlastním odhaluje zákulisí svého života i umělecké kariéry. V tomto exkluzivním rozhovoru se dozvíme, co ji přivedlo k psaní, jak se vyrovnává s výzvami uměleckého života a proč se nebojí být kontroverzní. Od osobních ztrát po profesní úspěchy, od operních árií po divadelní prkna – Dagmar Pecková nám nabízí nečekaně otevřený pohled do svého světa.