Recenze: Čínou nahoru i dolů

archiv revue
„Není všechno černé, nebo bílé, lidé na světě jsou všude stejní. Snad jen jedni radši knedlíky a druzí netopýry.“

Vydat se na pas blind do Číny, a navíc s parťákem uloveným na cestovatelské seznamce? No, nic proti, jsem do jisté míry stejný „pošuk“ jako Katka, ale občas musíme počítat s tím, že výběr zrovna neklapne a šlápneme úplně vedle. A přesně to se stalo autorce tohoto cestovatelského deníku. Kniha Čínou nahoru i dolů tak není jen o poznávání neznámého světa, ale rovněž o tom, jaké to je cestovat po něm s někým, koho byste v životě nejraději vůbec nepotkali.

Katka poznala Čínu za sedmitýdenní pobyt ve všech jejich podobách – Čínu krutou, ale i laskavou, zákeřnou, avšak i srdečnou. Je to stejné všude na světě, záleží vždy jen na tom, koho zrovna zcela náhodně potkáte. Jedni vás pohostí a rozdělí se i o to málo, co mají, druzí vás bez skurpulí okradou nebo ošidí.

Kniha podává fascinujícím způsobem osobité postřehy týkající se nejen pro nás někdy až absurdních čínských zvyků, ale i popsání pocitů z čínských pamětihodností a místních obyvatel.

Katka napsala setsakramensky výborný deník z cest, kde čtenář nalezne vše – od radosti z nově objevovaného, až po zoufalství a deprese. V jednu chvíli prožívá štěstí, v druhé kulturní šok, při kterém se do důsledků projeví strach z neznámého a stesk po domově.

Hlavní ponaučení pro všechny cestovatelské šílence – mít po ruce dost zásob slivovice, nejlépe té domácí. Díky bohu za mou rodinu na Valašsku 😊. Slivovice totiž vyřeší veškeré problémy, které na cestách mohou nepříjemně zaskočit a potlačí nutkání sednout na nejbližší letadlo, jenž by směřovalo k rodné hroudě…

Ono vrátit se z ne zrovna bezpečné cesty je nádherný pocit. A časem vám na mysli vytanou právě ty zážitky, které se udály za velkého adrenalinového vypětí. Něco o tom vím, hodně situací, které Katka popisuje, se při cestování nevyhnuly ani mně.

Čínou nahoru i dolů pro mne bylo úžasné oddechové čtení. Je neuvěřitelné, když můžete cizí krajiny poznávat jen z přečtených řádků, kterými vám někdo zprostředkuje krásu míst, na které třeba nikdy v životě nebudete mít možnost se sami vydat. Dost jsem se nasmála u osobních a dost otevřených e-mailů pravidelně zasílaných rodině. Díky Katko!

Avšak nechtěla bych teď být na místě Mistra GPS a číst tuto knihu...


Autor: Denisa Šimíčková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více