Recenze: Dcery čarodějného vrchu

archiv revue
Román spisovatelky Mary Sharrattové je inspirován reálnými čarodějnickými procesy, které propukly v anglickém Lancashire v roce 1612 a které vyvrcholily devíti popravami odvážných a nezdolných žen.

V románu Dcery čarodějného vrchu sledujeme každodenní život pendleské báby zažehnávačky Demdike (vlastním jménem Elizabeth Southerns), její dcery Lizy a vnučky Alizon. Demdike je „obdařená“, což jedni v tehdejší společnosti raně novověké Anglie považují za svaté, ba požehnané, avšak druzí naopak za nečistě ďábelské. Tato obdařenost se dědí do dalších pokolení, koluje tak i v krvi potomků báby Demdike. Celá rodina je proto brzy podezřívána z provozování čarodějnictví. Nic naplat, že díky svým schopnostem (modlitbami a znalostmi účinků nejrůznějších bylinek) zachraňují lidské životy.

Autorka Mary Sharrattová v knize skvěle popisuje běžný život chudých vesničanů, jejich pevný vztah k přírodě, z které čerpají jen to dobré. Poznáváme rovněž statky, na které dochází chudí den co den žebrat o práci. Nezaměnitelnou roli zde pak hrají představitelé vrchnosti, kteří mrknutím oka dokáží proměnit osud jinak poměrně šťastného života v bolestný konec.

Hodnocení

Podmanivé, živé vyprávění. Čtenář má pocit, že je součástí příběhu. Sama jsem se od knihy nemohla odtrhnout a držela jsem hlavním hrdinkám palce. Nicméně konec byl, podle očekávání, hořký a neubránila jsem se hlubokému smutnému zamyšlení. Pro mne jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok přečetla!

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Dcery čarodějného vrchu

5.0 1
358 294
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více