VÝPRODEJ ZA 99 KČ: Kde jsou má mláďátka?

Recenze: Deník tvrdohlavého režiséra

archiv revue
Mezi současnými českými režiséry neexistuje snad větší pracant, než je Václav Marhoul. Jeho debut Mazaný Filip vzbudil na poli filmařiny zasloužený rozruch.
Deník tvrdohlavého režiséra
Čeština

O to víc svět filmu překvapilo, že dalším snímkem, do kterého se Marhoul pustil nejen z pozice direktora, ale i producenta, byl válečný film Tobruk. Ten popisuje činnost československých vojáků během 2. světové války v Africe.

A popisuje jej bez příkras. Není to žádný typický sladkobolný výplod typu Tmavomodrého světa či Pearl Harbouru. Marhoul poměrně přesně, podle deníkových zápisků a vzpomínek přímých účastníků, odhalil mysl československého vojáka až na dřeň. Aneb, jak po premiéře filmu říkali dosud žijící veteráni: Ten film je pravda.

Aby měl Václav Marhoul nějakou památku pro své děti, aby jim mohl vyprávět, co vlastně celé měsíce dělal, když nebyl s nimi, rozhodl se sepsat Deník tvrdohlavého režiséra. V něm jsou zcela autenticky a necenzurovaně zveřejněny události, které předcházely a doprovázely natáčení filmu Tobruk. Čtenář projde jednotlivými fázemi přípravy projektu, od psaní scénáře přes výběr herců, po shánění peněz, lokací, natáčení až finální distribuce.

Deník tvrdohlavého režiséra velmi nekompromisně popisuje vztahy na natáčecím place, velmi tvrdě vůči sobě hovoří o osobních pocitech a pochybách, sděluje nekonečnou únavu a jisté slabosti. Václav Marhoul z celého textu vystupuje jako někdo s pevnými morálními zásadami, stává se v jistém slova smyslu hrdinou, který odhaluje i ta nejtemnější zákoutí filmařské duše. Čtení, které rozhodně není oddechové, ale ukáže v otevřeném světle snad největší českou filmařskou osobnost tohoto století.

Autor: Ondřej Hložek

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.

Nejnovější články

Jedno tělo, šest odborníků. Dokážete případ vyřešit dřív než oni? Tak se ptají na poutavé obálce knihy Vražda v rodině od známé britské autorky detektivek Cary Hunterové. V říjnu tuto knihu, která je podána nadmíru nezvyklým, a tudíž pro mnohé lákavým způsobem, vydalo nakladatelství Host. Pojďte se tomu na zoubek podívat i vy…
Kdo rád podporuje tuzemskou scénu, mohl v srpnu zbystřit, jelikož Kniha Zlín vydala chytlavý detektivní příběh Cínový vojáček z českého prostředí od autora Josefa Šorma. Je s podivem, jak málo kvalitních temných detektivních příběhů u nás vychází, takže všem doporučuji podporovat také spisovatele, kteří jdou s kůží na trh a dokáží vytvořit dílo vysokých kvalit.
Rostoucí soutěživost na pracovišti, všudypřítomné porovnávání s ostatními na sociálních sítích, úporná snaha o dosažení elitního vzdělání a zaměstnání či rodiče, kteří chtějí pro své děti „jen to nejlepší“, bez ohledu na jejich vlastní preference... Pokud vás trápí syndrom vyhoření a deprese, které jsou způsobené tlakem společnosti, pak cestu ven můžete najít v knize Past perfekcionismu, kterou můžete vyhrát v naší soutěži. Čeká na 2 výherce!
Prémiový obsah
číst více