Navštívili jste Restaurant Marcela Ihnačáka a nadchlo vás jídlo nebo byste naopak poznali jeho pokrmy rádi v klidu domova? Pak je právě Hostina skvělým pomocníkem, který vám představí autorovu kuchyň.
Nabízí několik ústředních témat, pod kterými se skrývají velmi lákavé pokrmy.
Pestrá rána na talíři
Osm receptur, méně či více tradičních, ať už se jedná o ryby či zeleninu. Nevím, jestli se podle názvu tedy jedná o snídaně, ale já osobně bych je brala spíše jako dopolední či odpolední svačinky. Záleží na tom, jakým snídaním se rádi oddáváte.
Tři věhlasné polévky po mém
Již podle pojmenování víte, že se jedná o tři recepty polévek. Takové se v běžné české kuchyni dle mého nevaří, ale stojí za to je vyzkoušet, toužíte-li ochutnat něco netradičního - kupříkladu Gazpacho s mušlemi, což je polévka, která se konzumuje za studena.
Bez masa pro všechny
Kapitola s recepty, které by měli chutnat i těm, kteří jsou milovníky masa. Dokáže nás Marcel Ihnačák přesvědčit o jejich kvalitách? Autor kuchařky se zaměřuje na zdravou stravu i v tomto případě, a tak se s cizrnou setkáváme nejen v této pasáži, ale i těch dalších. Nechybí opět ani ryby a důraz je dán na zeleninu, jež známe spíše z dovozu. Receptur bez masa vám kniha předá přesně osm.
Nesmí chybět... brambory jinak
Čtyři možnosti úpravy brambor, které jste zřejmě ještě nikdy nevyzkoušeli. Nebo jste už měli příležitost ochutnat kupříkladu bramborové placky s ragú a mangoldem? Dáváte-li přednost salátům, pak jistě oceníte nápad bramborového salát se šunkou a vejci.
Bílá mouka nejsou muka
V této kapitole si na své přijdou milovníci těstovin! Autor předkládá tři recepty s těstovinami (bez návodu na přípravu samotných těstovin, což je škoda, pokud máte chuť na vlastní tvoření) a k tomu recepturu slaných taštiček z listového těsta, halušek a nepochybně hodně potěší návod na tvorbu focaccia, což je italský pečený chlebový výrobek.
Špičkové ryby
Čtyři velmi zajímavě vypadají pokrmy. Na talíř si tak můžete připravit mořčáka, dravou ostroploutvou rybu, která může být pro některé české domácnosti méně známá než například klasický kapr, candát či treska, které si podle Ihnačáka také snadno připravíte.
Maso na x způsobů
Milovníci masových pokrmů nejvíc ocení právě tuto část, která obsahuje celkem deset receptů. Samozřejmě nesmí chybět hovězí maso, dále vepřová panenka, telecí, kachní, králičí, krůtí a v neposlední řadě ani kuřecí či mleté maso. Z toho vám Michal Ihnačák pomůže připravit lahodný koláč s mletým masem, fenyklem a rajčaty. Pokud fenykl v kuchyni nepoužíváte, pak si jej nakupte, jelikož se objevuje v několika recepturách této publikace.
Když sýr nahradí maso
Sedm receptů, ve kterých dominuje sýr, se samozřejmě neobejde bez lákavých příloh. Autor se zaměřil na ovčí i kozí sýry, haloumi, brynzu, kravské sýry i mozzarelu. Pokud jste fanoušky této potraviny, tak věřím, že budete netradičním propojení chutí nadšení.
Dezerty bez debaty
Čtyři recepty na tradiční pokrmy v netradičnějším a okázalém podání. Všichni známe (a zřejmě zbožňujeme klasické palačinky), ale Marcel Ihnačák nás okouzlí svými kokosovými palačinkami s mascarpone a granátovým jablkem.
Záleží na tom, zda kulinářské umění Marcela Ihnačátka sledujete či nikoliv. Pokud ano, nepřekvapí vás, že vaše spíž bude muset obsahovat více zahraničních potravin, jelikož se autor kuchařky zaměřuje na pokrmy, které nejsou tradiční pro naši kulturu. Používá tak výše zmíněný fenykl, kokosové mléko, chřest, mušle, artyčoky, aj. Některé produkty jsou sezónní, kupříkladu čerstvý chřest, jiné jsou k dispozici celoročně, ale předpokládám, že česká kuchařka je doma běžně po ruce nemá, a tak je potřeba se na vaření podle této publikace připravit, nejlépe nákupem den dva předem, než se pustíte do vybraného receptu.
Mínusem této knihy může být, že neobsahuje nic navíc, jak jsme si u některých více propracovaných kuchařek zvykli. Ty mívají navíc úryvky o potravinách, představení stylu stravování například o ájervédské kuchyni. V tomto případě mimo medailonku autora v zadní části titulu není nic, co by vás obohatilo.
Ke všemu jsou recepty psané spíše pro kuchaře, kteří už jsou ve vaření spíše pokročilí. Marcel Ihnačák nic nerozepisuje, nezaměřuje se na drobnosti, které by mohli začínajícím kuchařům chybět. Předpokládá, že ten, kdo si jeho kuchařku zakoupil, už vařit umí, a tak se s tím nijak nerozepisuje a servíruje vám svá jídla, jako by to byla už hotová věc. Z toho důvodu opravdu doporučuju spíše těm, kteří vaří léta a nepotřebují rozepsanější popisy či jako v případě Kuchařky pro dcery všechno detailně rozepsané.
Kuchařka je vhodná pro šikovné kuchaře, kteří zatouží svými pokrmy ohromit. Jídla sama jsou okázalá a spíše pro gurmány, než běžného českého strávníka. Pokud máte chuť připravit si doma něco netradičního, může být kuchařka tou správnou volbou, po které občas sáhnete, ale pro běžné každodenní vaření určitě vhodná není, pokud hledáte něco v tomto smyslu.
Můj osobní názor je, že se Marcel Ihnačák opravdu snažil oslnit a předvést ty nejlepší pokrmy, které zná a umí uvařit, a záleží jen na vás, jestli jeho variacím přijdete na chuť. Sto lidí, sto chutí. Ne každý má třeba v oblibě kokosové mléko, fenykl či cizrnu. Na druhou stranu... Po kuchařkách z nakladatelství Smartpress jsem zvyklá, že taková kniha neobsahuje jen recepty a fotografie pokrmů. Nese s sebou příběh, obohacuje a poučí. Autoři, kteří jsou méně známí, se snaží zaujmout propracovaností svých děl, zatímco Marcel Ihnačák zřejmě sázel na jednoduchost a své jméno.
Autor: Chensie Ips