Recenze: Hotel Atlantic

archiv revue
Nejspíše jsem četla něco úplně jiného než jiní čtenáři, kteří knížku poměrně hatí. Já byla z příběhu i stylu vyprávění paní Barbory Šťastné naprosto okouzlena!

Dílko, které nás zavede do doby druhé světové války, kdy dostaneme naprosto odlišný příběh, než na který jsme v souvislosti s ní zvyklí. Alespoň pro mne byla strastiplná cesta Židů, kteří směřovali do Palestiny na lodích, jež vypravoval samotný Eichmann, naprosto novou informací.

Druhou neméně zajímavou informací pro mne bylo přežívání části takto odsunutých Židů na ostrově Mauricius. O jakési české komunitě jsem v souvislosti s tímto malebným místem slyšela, ale že historie jejího založení sahá až takto hluboko, jsem neměla nejmenší ponětí. O tomto tématu si toho plánuji načíst více. Ač bychom předpokládali, že se jim z rajského ostrova nikdy nebude chtít odjet, opak je pravdou. Zase až taková idyla tam totiž nepanovala.

Hotel Atlantic je příběhem dvou mladých dívek, kterým nechybí milující rodina, přátelé, ani netrpí finanční nouzí. Právě naopak. Jenže pak přijde rok 1940 a díky jejich židovství dostávají na frak. Jejich putování, při kterém řeší palčivé otázky přežití, ale i běžné romantické a další vztahové problémy, je vylíčeno naprosto mistrně. Sledujeme osudy nejen těchto dvou dívek, ale i jejich rodin a přátel. Všechny postavy (krom Němců) mi byly blízké, všechny jsem si oblíbila, a proto mě potěšilo, že je příběh vyprávěn v několika časových rovinách, díky čemuž si čtenář může udělat slušný obrázek o jejich životech až do samého konce.

Moc se mi líbilo, že autorka do příběhu zakomponovala i skutečnou postavu: jistého Bertholda Storfera, který na popud Eichmanna zorganizoval lodní transporty do Palestiny. Berthold těmito transporty, ač jejich stav a zásobování byly na pokraji důstojnosti, zachránil na 9 tisíc lidí. O to smutnější je, že právě jeho život byl ukončen v roce 1944 v Osvětimi.

Při čtení jsem často zůstávala s otevřenou pusou. Jak jsem již naznačila, román mi podal mnoho nových faktů, o kterých jsem neměla ani heslovité znalosti. Proto pokládám knihu za osvětovou. Kniha mě natolik oslovila, že si co nejdříve přečtu i ostatní autorčiny romány. Pokud jsou alespoň z poloviny tak krásně pojaty jako Hotel Atlantic, pak se mám opravdu na co těšit.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Hotel Atlantic

5.0 2
od 229
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více