Vlk pes člověk – nyní se slevou 50 %

Recenze: Jaguár v kocovině

archiv revue
Jaguár v kocovině je souborem reportáží z cest Jana Dungela po Jižní Americe. Tvůrce čerpá ze svých pracovních deníků, které psal během natáčení dokumentů.
Český autor, přírodovědec, malíř, grafik a ilustrátor Jan Dungel. Na tuzemské scéně je známý především jako ilustrátor, který je autorem ilustrací těchto knih: Chováme se jako zvířata, Tam, kde loví jaguár, Atlas ptáků České a Slovenské republiky... U autora mnozí ocení, že za svými zážitky skutečně putuje. Nesedí doma a nevypráví, ale prožívá v exotických zemích dobrodružství, které by mu mnohý záviděl. Sám se zasazuje o ochranu přírody a životního prostředí formou výstav a spoluprací na filmových dokumentech či pořadech pro televizi i rozhlas. Je rovněž dlouhodobým členem správní rady ekologické nadace Partnerství.

V úvodu nás autor informuje o své tužbě po dobrodružství, kterého si nakonec užil dosyta, když se účastnil různých filmových projektů. Velmi rád sleduje dokumentární filmy a seriály o zvířatech. I z toho důvodu se rozhodl v této knize věnovat z větší části své spoluúčasti na přípravě podobných dokumentů o přírodě tropické Jižní Afriky.

Sám Dungel informuje, že do Amazonie ke svým indiánským přátelům usídleným na břehu řeky Caura objevil jeden z nejkrásnějších koutů Amazonie. Právě v tomto místě se oddává své múze a maluje.

A právě do Amazonie nás Dungel přivádí formou osmi cestopisných dobrodružství, která zažil. Od Venezuely přes Bolívii až do Ekvádoru. Hlavní kapitoly obsahují nejen nadpis, ale stejně tak i místo a datum, kdy se vše událo. Dynamické vyprávění je členěné na kratší pasáže, rovněž pojmenované dle různých kmenů či zážitků.

Šťastné údolí vás zavede do Venezuely roku 2018, kdy nám autor představuje několik různých domorodých kmenů a seznámuje nás s jejich kulturou, rozmanitou přírodou i vlastními postřehy.

Harpyje (Venezuela, 2020) popisuje Dungelovu cestu s partnerkou Radanou a jeho dospělým synem Honzou. Ač může někoho zavádět výraz harpyje k mytologii, jedná se samozřejmě o zvíře – harpyji pralesní, což je jeden z nejmohutnějších orlů na světě, který  ve vyprávění hraje prim.

Anděl v údolí ďábla (Venezuela, 2023) aneb sestup do kaňonu. Poměrně nebezpečné dobrodružství (během čtení poznáte, že riziko je vždy), které byste možná nechtěli zažít, ale je úžasné o něm číst. Nechybí spouštění do propasti, stanování ve svazích nebo na kamenných hřbetech.

Anakonda (Kolumbie, 2017 - 2019) se dotýká práce na filmovém dokumentu o anakondách, který podpořila grantem Česká televize. S Dungelem se ocitnete v rozsáhlých bažinách, kde je plazů tohoto druhu hojnost. Lehce mi to připomnělo film Anakonda, jen v trochu bezpečnější a ne tak šílené verzi. Kdo se těchto plazů obává, užije si i skrze vypravování příjemné mrazení a nesníží ho ani nádherný pták ibis rudý.

Co je paraba? (Bolívie 2018) Putování za pestrým Ara je částečně v civilizaci, odkud autor odjíždí do divočiny za těmito nádhernými papoušky. Během svého líčení navštíví několik rezervací a představí různé druhy.

Andy (Ekvádor 2022) a vzácní ptáci. Dobrodružství s příchutí civilizace i divočiny odhalí místa, která jsou plná pestrých druhů ptactva. Je radostí alespoň skrze knihu poznat skalňáka andského, tukana modrého či kolibříka chimborazského a další. Nemluvě o nádherné přírodě a prostředí And.

Chutnaly skvěle (Ekvádor, 2022) je povídání s nádechem nostalgie, jelikož některé druhy zvířat z tamějšího prostředí mizí přičiněním lidí. Není divu, že je Dungel díky svým výpravám a odvaze mezi domorodci známý.

Jaguár v kocovině (Brazílie, 2022 a Venezuela, 2023) je posledním příspěvkem cestopisného sborníku zážitků věhlasného Jana Dungela. V tomto případě se například poznáváte i s kovboji, nejen s domorodými kmeny či zvířaty. Ukazuje se, že globální oteplování (především vysychání vodstva) je opravdu problém.

Jan Dungel ve své knize nepředstavuje jen nádherné prostředí, atmosféru a zvířata pro nás netušená, ale také otevírá aktuální závažná témata. Jedná se kupříkladu o turismus, jak lidé mění přírodu či mizející druhy zvířat. Díky jeho společenské nátuře během čtení poznává čtenář také spoustu lidí, ať už putují s autorem nebo jsou naopak domorodci v tamějších oblastech. S některými se setkává během dalších vypravování, jiní jsou zmínění méně. Je líbivé, že máte možnost kreslíře poznat a být mu na jeho cestách stínem, protože je to osobnost, se kterou by byla radost cestovat.

Kniha zazáří nejen díky vyprávění, ale také autorovým autentickým, rukou tvořeným kresbám a také fotografiím jeho partnerky či kolegů. Jako bonus obsahuje nejen vzpomínkové zpovědi kolegů, ale dokonce i dopisy. Jsou to nádherné doplňky kvalitního cestopisu.

Jaguár v kocovině je plný svůdných, nebezpečných dobrodružství v podmínkách divoké přírody, ale i civilizace, která je pro nás neznámá. Jan Dungel svá vyprávění pojal velmi autenticky v ich-formě. A právě díky tomu nejenže představil spoustu podstatných faktů, ale rovněž i sám sebe, své kolegy a touhu po cestování, která je mu blízká. Chcete-li objevovat z bezpečí domova a zažívat neskutečné, mohu tuto publikaci jen doporučit .

Pro mě se jedná o první setkání s Janem Dungelem, který mi byl dosud známý pouze jako kreslíř. O tom, že žije tak dobrodružný a aktivní život, jsem neměla ani tušení. Osobně bych se určitě neúčastnila všeho, co kniha nabízí, ale dobrodružství mi brala dech. Nádherné kresby i fotografie byly jen třešinkou. Kniha mi ukázala, jaká krása se může na takových místech skrývat. Vypravování mi přišlo z počátku trochu zmatené, protože jsem netušila co, kde a jak, ale velmi rychle jsem si zvykla a nevadilo mi ani  velké množství postav. Musím uznat, že jsem si díky čtení hodně oblíbila i samotného autora. Doufejme, že se s námi brzy podělí o své nevšední zážitky.

Autor: Chensie Ips
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Jaguár v kocovině

0.0 0
od 348
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Básnířka Kateřina Pokorná, známá především pod pseudonymem Svojost, je novou vycházející hvězdou na poli české poezie. Svou osobitou tvorbou, kterou sdílí prostřednictvím videí na Instragramu, oslovila tisíce lidí. V rozhovoru jsme si povídali nejen o její sbírce Millennials, ale také o „svojosti“ a jejím tvůrčím světě.
„Bůh odpouští i těm nejhorším. Stačí se pomodlit.“ – citace z knihy, str. 114 –
Alžběta Štenclová, absolventka magisterského oboru Knižní design a animace na Fakultě umění Ostravské univerzity vydala téma své závěrečné práce v podobě ilustrovaného slovníku ostravaštiny.