Recenze: Jak zachránit včely

archiv revue
Divoké včely létají za potravou 500, maximálně 1000 m od svého bydliště. Často se ale potýkají s nedostatkem, proto bychom jim měli pomoct a na svých zahradách jim nabídnout různé květiny a stromy bez pesticidů.

Včelky patří mezi můj oblíbený hmyz. Možná to někoho zarazí. Má to však svůj důvod. Včely jsou obrovské pracantky. Pro přírodu, kterou užívají i lidé (pozor, to „i“ je tam důležité, protože domnělí páni tvorstva pozapomínají na to, že příroda tady není jen pro lidi, ale i pro ostatní tvory) jsou velkou posilou a odvádějí nezanedbatelný kus práce. Potkám-li někde tuhle malou pruhovanou, které se naopak někteří hystericky vyhýbají, mám radost – protože si řeknu Tady tenhle kus země je zdravý. Zároveň mě ale zamrzí, že tito malí letci kolem mě brouzdí mnohem méně než kdysi. V knize Jak zachránit včely se autoři zaměřují na divoké včely, včely medonosné jsou zmíněny jen okrajově.

 

Publikace je určena zejména těm, kdo mají možnost a hlavně chuť poskytnout těmhle drobným, ale významným tvorečkům pomoc v podobě bydlení a potravy. A to jak na své zahradě či alespoň balkónu. Variant, jak to zrealizovat, je více. A tak si může člověk zvolit, kolik místa může hmyzu věnovat nebo začlenit potřebné prvky do své zahrady či na terasu. V návodech se dozvíme různé vychytávky, díky tomu se můžeme vyvarovat chybným postupům, které by včelám nepomohly. Pokud se u nás včelky zabydlí nebo k nám budou létat za nektarem a jinými dobrotami, máme vyhráno, protože jsme si tím zajistili predátory bojující například s mšicemi.
 

Při čtení řádků Jak zachránit včely poznáte, jak je svět tohoto hmyzu ohromující. Ani u nich není nic jednostranné a druhy divokých včel se podstatně liší: tím, kde žijí (v zemi, písku, na skále…), co jí (některé druhy sbírají nektar jen jedné rostliny) nebo čím si vystýlají svůj „domeček“. Ta rozmanitost je úžasná. Zároveň je ale smutné, že kvůli lidmi zdevastované přírodě mají zejména některé druhy omezené možnosti.

 

Knížka je uklidňující, přenese na čtenáře pocit pohody, protože je plná zeleně a přírody. Nepojednává jen o včelkách, ale i o jiném hmyzu, který je nám a přírodě prospěšný obecně. Jedná se o příjemnou populárně-naučnou publikaci s mnoha barevnými fotografiemi, v níž nejsme přehlceni textem. Snad přinese včelkám co nejvíce respektu a pochopení.

 

Autorka: Radka



Četli jste tuto knihu? Zanechte nám u ní hodnocení. Za slovní recenzi navíc získáte body ve věrnostním programu

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Zahrada bez zalévání

0.0 0
369 303
IHNED odesíláme
Čeština

Jak zachránit včely

0.0 0
258 212
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více