Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Morávkova zpověď – Věřím v Boha a své pistole

archiv revue
Fascinující psychothriller dle skutečných událostí!

Ne, Paul Thümmel není obyčejný nacista. Na klopě jeho saka se totiž třpytí zlatý stranický odznak a to už je něco! Nosí ho jen Hitlerovi "staří bojovnívci", ti, kteří se se svým führerem znají od samých počátků jeho politické dráhy a vždy mu stáli neochvějně po boku. Zkrátka - nejvěrnější z věrných!
 

Paul Thümmel má však i druhou tvář. Uvykl si na nákladný, ba přímo luxusní způsob života a k tomu jsou zapotřebí peníze. Tedy hodně peněz. Jak je ale získat? Je mu jasné, že tady musí jít všechny mladistvé ideály stranou a tak se z Paula Thümmela stává René, František, Dr. Holm... Nejznámnější je ovšem jako agent A - 54.
 

Proč ale takový úvod, když hlavní postavou knihy Pavla Černého je někdo úplně jiný? Z jednoho prostého důvodu - osud Václava Morávka se v jednu chvíli protnul s Thümmelovým a byla to (dá-li se to tedy tak říct) spolupráce oboustranně  velmi výhodná. Agent dostával desetitisíce korun a do Anglie putovaly ty nejdůvěrnější informace z prostředí německých tajných služeb...
 

Dějiny protinacistického odboje za protektorátu znají mnoho hrdinů, neváhajících riskovat život v boji za svobodu. Přesto je možné říct, že Václav Morávek byl mezi nimi z mnoha důvodů fenoménem naprosto unikátním. Tento "muž, který věřil Bohu a svým pistolím" totiž chápal svůj boj s gestapem jako svého druhu hazardní hru, v níž šlo kromě jiného i o přechytračení a zesměšnění protivníka. Pověstnými se staly jeho dopisy do Petschkova paláce, v nichž si dělal z obávaných šéfů německé tajné policie dobrý den a doháněl je tím k zuřivosti. Bylo v tom až cosi mysteriózního - po protektorátní Praze se pohyboval (vždy o krok před svými pronásledovateli!) nepolapitelný fantóm, unikající ze všech pečlivě připravených léček.
 

Kniha Morávkova zpověď sice není klasickou literaturou faktu, ale na čtivosti a napínavosti jí to rozhodně neubírá, spíše naopak. S cílem přiblížit čtenářům jeho životní osudy co možná nejplastičtěji, posloužil si Pavel Černý fiktivním deníkem Václava Morávka, v němž se ovšem přísně drží relevantních faktů. Podařilo se mu tak napsat svérázný psychothriller, jaký by sotva vymysleli nejlepší autoři tohoto žánru.
 

Vydejme se tedy do pražských ulic, bytů, pasáží a zákoutí a přečtěme si příběh o člověku, který vedl osobní válku s hydrou gestapáckého teroru s takovou statečností, obětavostí a vynalézavostí, že se stal již za svého života legendou. A tím více po smrti...       

Autor: Jan Hofírek

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Morávkova zpověď Věřím v Boha a své pistole

5.0 1
529 434
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.