Náměsíční vrazi – to je tedy téma! O tom, že nějaké dítko vstane během noci, prochází se domem, a přitom spí, jste asi už slyšeli – a možná máte i osobní zkušenost. Někdy náměsíčnost přetrvává i v dospělosti. A nemusí to být jen o tom, že se dotyčný dobývá ven z vchodových dveří. Někdy mohou být následky fatální – skončí úrazem či smrtí buď náměsíčné osoby, anebo dokonce vraždou. A přesně o tomhle jsou Náměsíční vrazi.
Pro svou knihu si Stanislava Veselá vybrala téměř dvacítku delších příběhů. Ne všechny jsou přímo o somnambulismu, a ne všechny končí vraždou či těžkým ublížením na zdraví. Rovnou první případ o Kennethu Parksovi mě vystřelil z bot – tahle událost je síla. Kenneth během spánku sedl do auta, jel ke tchýni a tchánovi a brutálně je napadl. Během zpáteční jízdy autem zjistil, že má na sobě krev, na nic si nepamatoval, proto jel na policejní stanici, a jediné, co si vybavoval, byl sen o kvílející tchyni a vyděšených dětech – sourozencích své manželky. Víc nebudu prozrazovat, tohle čtení si užijete.
Autorka do příběhů vkládá i různé poznámky, které objasňují, jaké jsou například poruchy spánku, zda je možné ve spánku řídit auto, na jaké fáze se dělí spánek atd. - i tyto vsuvky jsou hodně podnětné. Lákavé je i to, že případy doplňuje přímo zápisy z jednání soudu, poznámkami z policejních spisů nebo přepisy z části deníku oběti. V průběhu čtení knihy moje pozornost sem tam ulítla mimo, protože ne vše bylo tak záživné. Ale s tím se dalo počítat – přece jen je to specifický výběr true crime a trestné činy během spánku, resp. kdy to chce obžalovaný uhrát na náměsíčnost nejsou na denním pořádku. Naštěstí. Protože svět v říši snů může být bláznivější, než jsme si dosud mysleli.
Kdo je Stanislava Veselá?
Autorka podcastu Krimi Příběhy. Jak píše v knize, příběhy z Náměsíčných vrahů nejsou zahrnuty do jejího podcastu a kniha pro ni byla logickým vyústěním jejího zájmu o true crime.
Recenzentka Radka