Doba, kdy jsme se s Řeckými mýty setkali, povětšinou jako děti školou povinné, je už neskutečně dávná. Přestože máme některé pojmy a postavy stále v hlavě, jejich kontury se už poněkud rozostřily a marně přemýšlíme, o co tenkrát přesně šlo.
Kdo jsou Titáni? Za co byla zodpovědná bohyně Démétér? Co skrývala Pandořina nádoba? Jaký příběh se odehrál mezi Orfeusem a Eurydiké? Co způsobilo Trojskou válku? Kolik bylo Héraklových úkolů? Takhle knížka poskytne odpovědi nejen na zmíněné otázky, ale také na mnoho dalších.
Řecké mýty jsou pestré a spletité, vyznat se ve všech vazbách mezi bohy, polobohy a obyčejnými hrdinnými smrtelníky, to dá pořádně zabrat a čtenář se musí mnohokrát vracet k dávno přečtenému, aby si znovu tohle předivo vztahů připomněl. Zcela určitě ale tuto knihu po dočtení zasunete do knihovničky, kde může zůstat po celý život. Budete se k ní vy i vaše děti vracet, čerpat z ní vědomosti, inspirovat se, nebo jen tak listovat a nechat se unášet úžasnou mytologií, jež dala základ mnohým mytologiím moderním.
Kniha je výtvarně udělána velmi hezky a přitažlivě. Linka kreseb vychází výtvarně z řecké estetiky. Tak, jak ji známe ze starořeckých fresek či vázových maleb.
Je rovněž přehledně rozdělena do pěti hlavních kapitol, na konci každé je krátké shrnutí a přehled všech zmíněných bohů s jejich charakteristikou, rodokmenem, a symboly, které s nimi souvisí. Na konci knihy je pak slovníček pojmů a rejstřík.
Autorka knihy Jean Menziesová, dle informací na zadní straně knihy, moderuje podcast o antice a mytologii a na YouTube má kanál, na kterém rozebírá literaturu a historii. Rovněž přednáší o starověkém Řecku. Knihu napsala čtivým způsobem. Bez zmínky nesmí zůstat ani ilustrátorka, je jí Katie Ponderová. Knížka je překladem z angličtiny.
Autor: Milan Šťastný