Vlk pes člověk – nyní se slevou 50 %

Recenze: Sám proti inkvizici

archiv revue
„Pouze ten, kdo musel přežívat s dvojí totožností a celá léta skrývat se strachem a s hanbou svou identitu, kterou považuje za pravdivou, ví, jaké je to utrpení. Je to víc než tíha, je to dráp drásající vás i ve spánku.“
Historický román dle skutečných událostí Sám proti inkvizici popisuje boj osamocené osoby jménem Francisco Maldonado da Silva proti té nejkrutější instituci církve – španělské inkvizici. Boj o duši jedince a o jeho možnosti sdílet legitimitu s ostatními svého vyznání.

Francisco byl chytrý chlapec, který dokončil vzdělání v klášteře. V 18 letech odjel do „města králů“ Limy studovat lékařství na univerzitu sv. Marka. Od malička byl svědkem útrap, které souvisely s náboženským vyznáním jeho předků a nejinak je tomu i zde. I jako dospělý se musí potýkat s nepochopením a očerňováním. Později působí jako hlavní chirurg v Santiagu de Chile, ožení se s krásnou ženou, křesťankou. Vlastně mu v dosavadním životě nic nechybělo. K nesnesení bylo jen to „hryzání“ v hlavě. Chtěl bojovat za svou víru. Jeho skrývání se za křesťanství bylo obtížné, ožehavé a nedůstojné. Rozhodl se proto hájit svá práva. Musí však počítat  s tím, že v takovém případě se i z váženého lékaře stává úhlavní nepřítel církve.

Nastává krutý boj obyčejného smrtelníka za svou vlastní pravdu a víru, která se zrovna neshoduje s církví, která je u moci. Jsme svědky krutého a barbarského jednání kněží a inkvizitorů. Jde však také o boj mladého člověka za možnost číst, získávat informace a vzdělávat se.

„Učit kvadrivium ubohé lidské bytosti, je jako kropit písek.“
„Knihy obsahují obávané myšlenky. A myšlenky rodí zmatky.“

V knize jsou rovněž popsány snahy tehdejší církve o potlačení uctívání bohů v tradicích indiánů. Církev silně zasahovala i v těch nejodlehlejších místech. Natahovala na skřipec, vyslýchala a na smrt umučila mnohé indiánské kmeny, které se i přes přísný zákaz nechtěly vzdát svých tradic a kořenů určujících jejich identitu.

„Oni vidí bohy všude a ve všem. Věří v cokoliv. Jsou tupí, nevědomí. Nechtějí se učit. Jediné, co jejich modlářství vymýtí je skřipec, šibenice nebo bič.“

Vlastní pocit z četby

Pro mě zcela nová a překvapivá informace, že  svatá inkvizice za  17. století pronásledovala Židy v Latinské Americe. Za mne je tato kniha skvostem, čtenář však nemůže očekávat lehké čtivo. Přetěžký osud Francisca, po 13 letech strávených ve vězení, ukončí až autodafé v roce 1639, po kterém se z něj stává mučedník.

Autor: Denisa Šimíčková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Sám proti inkvizici

0.0 0
499 409
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Židovští podnikatelé zanechali v českých zemích nesmazatelnou stopu. O jejich vlivu, vizích, inovacích i o jejich krutém konci, jsme si povídali s autorem knihy Podnikání pod Davidovou hvězdou Pavlem Kosatíkem.
Básnířka Kateřina Pokorná, známá především pod pseudonymem Svojost, je novou vycházející hvězdou na poli české poezie. Svou osobitou tvorbou, kterou sdílí prostřednictvím videí na Instragramu, oslovila tisíce lidí. V rozhovoru jsme si povídali nejen o její sbírce Millennials, ale také o „svojosti“ a jejím tvůrčím světě.
„Bůh odpouští i těm nejhorším. Stačí se pomodlit.“ – citace z knihy, str. 114 –