Kniha začíná úvodními kapitolami, kde autor vysvětluje, proč knihu napsal, dále popisuje, že se vyplatí investovat do vzhledu, zmiňuje důležitost prvního dojmu, zabývá se tím, co sluší jaké postavě, nebo jaké jsou nejčastější prohřešky v oblékání mužů. Následují praktičtější části o materiálech oblečení, základních kusech šatníku, nákupech, ale také trendech, nebo o oblékání k různým příležitostem nebo v letních a zimních měsících. Závěr patří anatomii pánských košilí, kalhot a saka. Jako bonusy se v knize nachází dva testy (Zvolte typ Smart Casual podle příležitosti a Jaký typ muže jste a v čem se budete dobře cítit) a přílohy v podobě druhů materiálů a velikostních tabulek.
„Smart Casual v nejpřesnějším možném vyjádření, a chcete-li v definici, levituje v prostoru mezi upraveností a ležérností. Dosahuje toho tím, že si bere od obou stran odívání jen něco a buď nenápadně, nebo zcela drze vzájemně kombinuje, aby docílil vibrujícího klidu. Nebo klidné vibrace. Podle toho, do kterého kvadrantu se vydáte. Je nedbale dokonalý, ležérně upravený. Je také dokonalé nedbalý a upraveně ležérní.“ (str. 49)
Na tomto titulu je skvělý jeho větší formát o výšce přes 30 centimetrů. Díky němu jednak vyniknou celostránkové fotografie a také působí vznešeněji, což se ke knize hodí. Sazba navíc pracuje se zlatou barvou, která v kombinaci s bílou a černou pěkně vyniká. Co se týče fotografií, ty jsou velmi kvalitní a skvěle doplňují text. Nachází se na nich nejčastěji popisované oblečení vystavené na zátiší s dřevěnými paletami.
Jako velmi praktické jsem vnímala tipy na to, jak vytvořit Smart Casual styl, a to především prostřednictvím popisovaných pravidel. Mezi ně patří například otázky kam, kdy a s kým jdu, ale také ta o třech kusech oblečení, o světlém a tmavém oblečení nebo lesku a matu. To, co může znít jako věda, je ve skutečnosti logické a opravdu to dává smysl. Navíc si každý může vyzkoušet pochopení a cit pro Smart Casual ve výše zmíněných testech.
Tato kniha je určena pro muže, ale když mám jednoho doma a často vyrážíme za kulturou, není mi toto téma úplně lhostejné. Potěšily mě řádky o univerzálnosti světle modré bavlněné košile, která dle slov Daniela Šmída sluší každému muži a je pomyslnou nohou, na které stojí moudrý šatník moudrého muže. Fascinovaně jsem studovala informace o různých typech střihů bot, druhů límců košile nebo manžetách. Coby ženu mě pak hodně zaujala kapitola o údržbě oděvů.
Daniel Šmíd v závěru uvádí, že kniha není a nebyla jeho cíl, ale naopak je prostředkem. Jeho vizí bylo podnítit muže kolem něj, aby zlepšili své oblékání. Zasáhnout je a nabídnout důvody, proč jsou oděvy mužů tak důležité. „Přeji vám, abyste se na cestě za vaším osobním vyjádřením vkusným oděvem svému cíli jen přibližovali a stále hledali a nalézali. Nechť je vaše i má cesta nekončící,“ uzavírá.
Já jsem s autorem místy nesouhlasila (například ohledně oblékání na doma) a některé věci jako třeba popis toho, co jí nebo pije, když je horko, mi připadaly navíc, ale Smart Casual jsem si s velkým zájmem přečetla a věřím, že bude mít čestné místo nejen v naší knihovně.
Hodnocení: 85 %
Autor: Jana Langerová