Německý kouč Jacob Drachenberg ve své knize Stres jako příležitost publikuje vlastní metodu, díky které můžeme žít klidněji tím, že budeme stres zdravě zvládat. Jedná se o sérii tří jednoduchých zásad:
1. objevit zdravou míru napětí,
2. nastolit rovnováhu pomocí metody "push and pull", tedy střídání tlaku a uvolnění – naučit se vědomě odpočívat,
3. vnímat, vyhodnotit a rozhodovat se vědomě.
Autor se soustředí na to ukázat nám, jak lépe zvládat stres a vyhnout se tomu, abychom se dostali do negativní spirály stresu, nebo se dokonce dostali do stavu vyhoření, protože být neustále ve stresu je nejen vyčerpávající, ale zejména nezdravé.
Většina z nás už tak nějak zapomněla, jak se skutečně uvolnit a vystoupit z kolotoče myšlenek. A je pravdou, že na každého platí něco jiného. Jednomu pomáhá sport, druhém kreativní tvoření, mě osobně k „vypuštění páry“ pomáhá nejvíce práce na zahrádce a procházky přírodou, nejlépe s pejskem. V dnešní uspěchané době je ohromně důležité pěstovat si psychické zdraví a mindfulness. Autor se nám snaží v knize otevřít oči v přístupu k prožívání stresu – ve zdravé míře jej brát jako výzvu a toho opravdu toxického se jednou provždy zbavit.
O tom, čím se budeme stresovat, rozhodujeme my sami více, než si myslíme. Stres se totiž rodí v hlavě! Autor se nám snaží pomoci najít cestu, jak se naučit zvládat negativní chronický stres, který nám už v ničem neprospívá.
„Stres je barometrem pro to, co je pro nás důležité.“ – citace z knihy, str. 57 –
Na rozdíl od chronického stresu, může být určitá míra napětí pro naše tělo žádoucí, ba zdravá. Zdravá míra stresu nám pomáhá dosahovat našich cílů, umožňuje nám soustředit se na jednu konkrétní věc, dodává nám energii na provedení změn, ukazuje nám, co je pro nás opravdu důležité a ukazuje, kde máme potenciál pro další rozvoj.
Je důležité si uvědomit, že když se mluví o zdravém zvládání stresu, nemáme na mysli jeho odbourání, ale naopak jeho využití ve svůj prospěch. Čím více je pro nás dosažení cíle důležité, tím více se hladina stresu zvyšuje. Samozřejmě se každé posouzení stresové situace liší člověk od člověka a situace od situace.
Na závěr snad postačí říci, že cítit stres ve vypjatých, a pro nás osobně důležitých situacích, je naprosto normální a zdravé. Je však nutné rovněž podotknout, že pokud nás sužuje neustálý stres, není to dobré. Takový stres totiž snižuje naši koncentraci, znervózňuje nás, díky tomu jsme roztržití a naše nervy jsou na pokraji zhroucení. Od tohoto stavu musíme, pokud možno, rychle pryč!
„Vaše tíživé myšlenky jsou vaší součástí, ale vy jste víc než vaše myšlenky.“
– citace z knihy, str. 102 –
Přínosná kniha zejména pro ten typ lidí, které často sužuje stresová agónie. Třeba já jsem dost velký „stresař“, nicméně si někde v hlavě uvědomuji, že v jisté míře je pro mne vypjatější prožívání některých situací nutné. Protože mi na věcech, které takto řeším, záleží a je pro mne důležité, aby probíhaly ku prospěchu všech stran. Ona i radost z dobře odvedené, ač lehce stresující práce, je vždy o to větší...
Kniha Stres jako příležitost nabízí mnoho pěkných příkladů a myšlenek, nad kterými se pozorný čtenář zamyslí a mohou mu opravdu dodat sílu, návod, jak z propastného vnímání stresu správně vybruslit.
Autor: Denisa Šimíčková