Jen namátkou: Jaké jsou hypotézy o vzniku bakterií (případně, co znamená vůbec pojem hypotéza)? Co je a jak funguje peristaltika? Kdo vymyslel slovo mikrob? Co obsahují sliny a proč? Jak fungují mandle? Jakým zvěřincem mikroorganismů je naše tělo? Proč v nás vznikají plyny? Co je vlastně podstata imunity? V čem se liší probiotika a prebiotika? Co je bakterie, v čem je její prospěšnost a kdy tělu škodí? Jak se jmenují bakterie ve střevech, které mohou za štíhlost?
Je to skvělá a vrstevnatá knížka. Zarámovaná je do příběhu maminky, která se ocitla v nemocnici s infekcí. Hlavní hrdina Tim, její syn, prochází stránku za stránkou, snaží se mamince pomoct a přitom poznává svět mikroorganismů v našem těle. Maminka se na konci uzdraví a Tim se stává téměř mikrobiologem.
A stanete se jím i vy, ať už jste děti nebo dospělí. Strukturou je totiž knížka podobná kolonii bakterií. Hemží se to v ní neskutečným množsvím informací. Ty jsou podány graficky přehledně a jazykově velice srozumitelně. Skvělé a originální jsou i ilustrace.
Knížka Timova dobrodružství ve světě bakterií je překladem z ruského originálu. Celá, včetně textu a ilustrací, je dílem čtveřice autorů, a jak praví obálka, i mikrobiologů. Je dobře, že nakladatelství Jota po tomhle titulu sáhlo. Je to knížka pro celou rodinu. Lze ji číst jako strhující příběh o zákoutí lidského těla, nebo v ní jen tak listovat. Nám starším navíc připomene skvělé a kvalitní veděcko populární knihy, jež vycházely v době předrevoluční, a kterých bylo jako šafránu. Nadmíru sympatické navíc je, že se můžeme seznámit i s knižní produkcí jiného státu, v tomto případě Ruska. To je vždy užitečné a osvěžující, zvláště, jde-li o titul takhle kvalitní.
Knize navíc nahrává i současný společenský kontext. Je totiž takovou hezkou glosou k právě probíhající epidemii. Kapitola věnovaná imunitě je a bude vždycky aktuální.
Timova dobrodružství ve světě bakterií by letos mohla být pod vánočním stromečkem hit a zábavně a poučně vyplnit společný rodinný čas mezi svátky.
Autor: Milan Šťastný