Recenze: Varhaník z mrtvé vesnice

archiv revue
Danuta Chlupová zůstala věrná svému kraji a opět se v jejím románu vydáváme na Karvinsko. Tentokrát do vymyšlené vesnice Dvory, která má ale podobnou charakteristiku jako jiné obce v důlních oblastech. Ani malé vísce se nevyhne to, jak si komunistický režim dokázal došlápnout na jinak slušného jedince.

Ústřední postavou románu Varhaník z mrtvé vesnice je mladý učitel Teodor, který je díky své klidné a nápomocné povaze oblíbený, zároveň má ale i své slabosti. S manželkou vychovává malého syna, kterého vede ke hře na klavír. Se svou ženou často pomáhají sousedce, jejíž manžel Henryk podlehl alkoholovému opojení a každý jeho návrat z hospody se neobejde bez násilí. Jedna z rozepří mezi tímhle sousedem a Teodorem skončí tragicky pro obě strany – Henryk zemře a Teodor je odsouzen k dvaceti letům vězení. Není to ale trest jen za zabití – StB si sesbírává různé „důkazy“ a to, že Teodor neholduje režimu a Henryk se k němu nakonec přiklonil, sehraje hlavní roli. Teodor pravidelně hraje v kostele na varhany a není tedy divu, že je mu bůh blízko. Což ale nejde dohromady s komunistickými myšlenkami.

Ano, zpolitizovaný proces. V knize je krásně poukázáno na „práci“ příslušníků StB a příznivců režimu a na to, nakolik se dala pravda ohýbat. Teodorův návrat do života po propuštění z vězení není jednoduchý. Tato událost nejde vymazat a poznamená vztahy mezi těmi, kteří by si měli být nejbližší.

 

Největším přínosem knih Chlupové je to, že mapuje někdejší dění v regionu. Její styl je jako u Jizvy stejný – používá kratší kapitoly. Nevyužívá celého potenciálu, který příběh Varhaníka z mrtvé vesnice má a který by mohl být rozvíjen, a naopak některé odbočky od hlavního dění jsou možná až zbytečné a v dalším ději nemají význam. Co mě také překvapilo, je, že jedna z výrazných postav přibyla až za půlkou knihy. Chápu, že to téma, které právě v druhé polovině přibylo – v té době neznámé onemocnění –, autorku ovlivnilo natolik, aby ji zakomponovala do knihy. Ale cítím, že by obě témata – jak politické procesy v padesátých letech, tak vývojová porucha zasloužily více prostoru.

Autorka: Radka

Četli jste tuhle knihu? Zanechte nám u ní krátkou recenzi a získejte body ve věrnostním programu.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Varhaník z mrtvé vesnice

0.0 0
od 269

Jizva

4.0 1
od 245
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více