Recenze: WorldRunner (Lovci, Štvanci)

archiv revue
Dokonalá zábava na léto s doslova nadpozemským cílem. Tady se nudit nikdo nebude. Stojí za to riskovat úplně vše?
S příchodem letních prázdnin určitě spousta rodičů přemýšlí, jak zabavit své děti. Nemusíte mít vystudovanou geografii, aby vám nebyl neznámý pojem geocaching. Pro ty, co úplně tápou, rovnou nabídnu vysvětlení. Na světě existuje mnoho míst, kam lidé poschovávali různé věci. Klidně i hračku z kindervajíčka, nejde tady totiž o hodnotu nalezeného pokladu, ale o to, podívat se na zajímavá místa, která by vás jinak nenapadlo navštívit. A také prohlédnout si svět z jiné perspektivy, protože třeba ve stoje či při obyčejné chůzi prostě tu schovanou „kešku“ nenajdete, i když denně chodíte okolo ní. A jak se o těchto keškách dozvědět? Tito schovávači někam zapíší GPS souřadnice takového místa, třeba hned na začátku knihy WorldRunner Lovci je uvedeno 50°56'29.09" N, 6°57'56.495" E. Hned jsem bral do ruky mobil a do mapové appky tyto souřadnice zadal.

Mapa mě zavedla na most uprostřed Kolína nad Rýnem, kde je třeba kešku hledat. No a teď si představte, že někdo okolo tohoto fenoménu vybudoval pololegální sociální síť GlobalGames a účastníci se nazývají WorldRunneři. Při objevování natáčejí videa a nálezy zaznamenávají. No a proč pololegální? Protože čím jsou místa nebezpečnější, tím mají videa vyšší sledovanost, více sponzorů, uzavírají se sázky. Peníze se prostě musí točit. Na to přišla i Šen-mi Stevensonová, globální podnikatelka, naprosto dokonalá manipulátorka, jíž se všichni a všechno musí podřídit. Takže od původní hlavy projektu, Mortimera Hansena, převzala veškerá práva na GlobalGames a Mortiho si ve firmě nechala jen jako svého poskoka a zákusek pro svého kapesního psíka.

Stovka nejlepších runnerů Německa poté dostává nabídku na účast ve vyřazovacím kole GlobalGames. K místům však už nevedou obyčejné souřadnice, ale hádanky, kterých jsou obě knihy plné. Budete-li chtít, můžete si lámat hlavu také, nebo si je nechat naservírovat na zlatém podnose Timem, Annikou, Eli či dalšími kladnými i zápornými hrdiny. Nalákám vás na nejstarší strom v Německu, pod kterým se konaly středověké trestní soudy, opuštěnou kliniku, jež je doslova rájem urbexerů, nebo třeba památník Bitvy národů, při níž zahynulo takřka sto tisíc vojáků. Další místa napříč Německem už nechám na vaše bádání, či na některého z turistických průvodců.
















Nakonec z každé země zbyde šestice nejlepších, kteří jsou dopraveni do Londýna na tiskovou konferenci světového formátu. „Zájem byl od Nového Zélandu po Aljašku, od Jižního pólu po Grónsko. Dokonce i Vatikán vyslal malý televizní tým, což se považovalo za znamení, že přímý přenos sleduje i Svatý otec. Zbytek míst byl rezervovaný pro hrstku mezinárodních prominentů. Politiků, nositelů Nobelovy ceny, herců, hudebníků a státníků. Ani udělování Oscarů nemohlo být honosnější. Pouze královna se omluvila, bylo by to pro ni příliš rušné. Ovšem přijetí v Buckinghamském paláci bylo domluveno na zítřejší dopoledne.“ Šen-mi Stevensonová oznamuje začátek světového šampionátu GlobalGames, nyní mají proti sobě stát šestičlenné týmy z jednotlivých států. V tomto závodě čeká na WorldRunnery objevování krás celého světa a na konci i nadpozemská výhra.



WorldRunner Štvanci nás zavedou do Města důchů uprostřed USA, na Terra Incognita v Kostarice, do podzemí největšího pařížského hřbitova, či třeba na Severní Sentinel – ostrov, kde každého cizince nemilosrdně zabijí. Zkrátka místa, kde týmy musejí překonávat sami sebe, stoprocentně spolupracovat, zdolávat vnějšího nepřítele i své vlastní démony, nezřídka i vzpomínání na své rodinné příslušníky, jež na ně čekají doma, i ty, kteří již nejsou mezi námi. Půjde opravdu o všechno. A díky technickým vychytávkám, které si každý runner nese s sebou, je v přímém přenosu sleduje více než tři miliardy lidí.

Zajímavé je, že všechny lokace uvedené v knihách skutečně existují. Ke všem je uvedeno mnoho podrobností, takže knihy jsou svým způsobem i poučné. Mě ta místa nadchla tolik, že jsem k nim googlil i další a další podrobnosti.

Autor Thomas Thiemeyer se po vystudování geografie a geologie začal věnovat psaní a ilustrování. Jeho vědeckofantastické thrillery a knihy pro mládež byly přeloženy do mnoha světových jazyků a získaly četná ocenění. Pokud si vzpomínáte na autorovu Evoluci, bude vám Tim hodně připomínat Jema a Annika Lucii. Taková ta dvojka skoro až foglarovsky správňáckých teenagerů, která spolu s ostatními přáteli i nepřáteli řeší zapeklité situace. Trilogie Evoluce byly vlastně první knížky, které jsem asi po dvacetileté přestávce četl a které mě ke čtení z papíru vrátily. Pokud je ještě neznáte, napsal jsem k nim i recenzi, mrkněte.

Na druhou stranu, jestli vám Evoluce se svými třemi lokacemi přišla třeba až moc natahovaná, u WorldRunnera se vám to nestane. Hrdinové zde cestují po celé Zeměkouli a v závěru se mají dostat i někam dál. Čeká je odhalování tajemství, hádanky, hlavolamy, náhled do dávno zapomenutých mytologií, boj o čas i o holý život. Proč se z Lovců stali Štvanci? Přežijí to? Jak tohle všechno dopadne?



Autor: Petr Hořínek
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Worldrunner Lovci (1. díl)

0.0 0
199
IHNED odesíláme
Čeština

Worldrunner Štvanci (2. díl)

4.6 18
199
IHNED odesíláme
Čeština

Evoluce Město přeživších

4.0 95
349 286
IHNED odesíláme
Čeština

Evoluce Pramen života

5.0 3
349 286
IHNED odesíláme
Čeština

Evoluce Věž zajatců

4.5 4
349 286
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více