Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Zkáza ostrova Sachalin

archiv revue
Svět po jaderné válce – ruský autor přichází s temnou, ale naprosto realistickou vizí

Nevím, proč je k takovým knihám přidáváno adjektivum „postapokalyptické“. Mám za to, že Apokalypsa znamená definitivní a totální konec a po ní už tedy nemůže následovat nic. Nechci se ale pouštět do polemiky o záležitosti, která je spíše akademického charakteru a s vlastní recenzí má jen minimální souvislost...

Není nijak snadné se do románu Zkáza ostrova Sachalin „začíst“. Ruský spisovatel Eduard Verkin totiž vytvořil značně komplikované literární bludiště, v němž se dokáže zorientovat jen ten, kdo se na četbu plně soustředí. Je sice zřejmé, že se ocitáme v době, které předcházel jaderný konflikt mezi USA a Severní Koreou a ani lokalizace místa, kde se děj odehrává, není žádným tajemstvím, když je uvedeno přímo v názvu knihy. Všechno ostatní se ale dozvídáme postupně a nevysloveného zůstává tolik, že musíme napnout veškerou svou pozornost, abychom se v příběhu neztratili. Domnívám se však, že ten, kdo vytrvá, bude odměněn pozoruhodným literárním zážitkem, neboť podobně kvalitních sci-fi románů není mnoho. Pojďme se tedy podívat, co nás čeká.

Dálný východ (konkrétně oblast kolem Ochotského moře) se jen těžce vzpamatovává ze zkázy, která se tudy prohnala. Nejlépe (dá-li se to tak říct po děsivé atomové smršti) je na tom Japonsko, které zůstalo ušetřeno nejhoršího a rychle se navrací k normálnímu životu. Navíc mu teď patří dříve ruský Sachalin, na kterém se nachází nesmírné množství lidí různých národností. V Tokiu však nikdo pořádně neví, co se na tomto velkém ostrově v současnosti děje, zprávy o tamější situaci jsou kusé, protichůdné a mnohdy dokonce hrůzostrašné. Ve vysokých politických kruzích je tudíž rozhodnuto, aby tam byl proveden vědecko-sociologický výzkum za účelem zjištění skutečného stavu věcí. Lila je úspěšnou univerzitní studentkou a úkol podniknout expediční cestu po ostrově je na doporučení rektora svěřen právě jí. 

Asi není možné na dané téma napsat něco úplně nového a originálního. „Postapokalyptický“ žánr se dnes těší velké oblibě a tomu odpovídá i množství knih, které se snaží tuto čtenářskou „poptávku“ uspokojit. Přesto si myslím, že Eduard Verkin přichází ve svém románu s novátorským, protože přísně realisticky pojatým nástinem možné „postjaderné“ budoucnosti. Jinak řečeno – Zkáza ostrova Sachalin je temná futurologická vize, vystavěná na bytelných základech psychologických výzkumů chování lidí v extrémních životních podmínkách. Jestliže je tedy Lila při svém putování po ostrově konfrontována s hrůznými skutečnostmi degradace elementárních civilizačních norem na boj všech proti všem, pak rozhodně nemáme dojem, že by si autor nějak přehnaně „vymýšlel“.
 

Sachalin je v jeho pojetí místem, kde se jako by začíná od „bodu 0“, přičemž je víc než pravděpodobné, že i ve „skutečnosti“ by se všechno odehrávalo přibližně stejně. Jsme svědky dokonalé, mnohdy až k absurditě dovedené organizace vězeňského systému a současně právní anarchie, když se ukazuje, že budovat základní pilíře společnosti příkazy „shora“ se naprosto míjí účinkem. Místo toho vzniká podivné kastovnictví, lidé se sdružují do sekt a vytvářejí si nepřirozené či groteskní morální normy, vzorce chování a dokonce i obyčeje a zvyky, viz sekta „lezounů“, lidový folklór v podobě „kamenování černocha“ atd. 

Mohl bych v recenzování pokračovat ještě dlouho, ale určitě bude lépe, když tady skončím a doporučím knihu Zkáza ostrova Sachalin pozornosti čtenářů s tím, aby si o literárním výkonu Eduarda Verkina udělali vlastní názor. A samozřejmě nesmím zapomenout poděkovat Lindě Haburové z Albatrosu za recenzní výtisk!   

Autor: Jan Hofírek

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Zkáza ostrova Sachalin

0.0 0
449 368
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –