
První věc, jaké si jistě každý věrný čtenář všimne, je grafická podoba knihy. Osahat, očichat, okoukat. Obálka, hřbet i podpisy skryté pod obalem jsou přesně tak krásně zpracované, jak jsme čekali. Prostor je i pro ex libris, na začátku slovníček pojmů, slzička ukápne nad už očekávanými černobílými fotografiemi, zdobením kapitol a stránek. Zkráceně řečeno, pokud patříte mezi ty, co si pěkné knihy vystavují a listují v nich, do této budete zabředávat velmi často.
Stejně jako předchozí díly se Knihovna duší četla velmi, velmi rychle. Vlastně se od ní těžko odbíhalo a i na večeři by se se mnou nejraději vetřela taky. Předmět několika probdělých nocí, pár infarktů, ale také výskání a hlavně velké emočního ždímání, protože zvraty jsou zde pořád stejně nečekané, jako tomu bylo už dříve.
Co mě mile překvapilo, byla atmosféra celého dílu. Dobře si pamatuji, jak jsem u závěru prvního dílu Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti ani nedýchala a celá zalitá potem jsem otáčela stránky a bála se, co se stane dál. Knihovna duší právě této chvíli vzdává hold. Prostředí, ve kterém se děj odehrává, není tajemné, ale spíše děsuplné a nahánějící pořádnou husí kůži.
Jak by se dalo čekat, poslední díl značí velké finále. Ať už se to týká posledního souboje na život a na smrt, nebo vyvrcholení vztahů mezi postavami. Ano, v tomto případě se jedná hlavně o Jacoba a Emmu, které jako by všude, kam se vrtnou provázel Damoklův meč v podobě Jacobovy rodiny.
Děj je po Riggsovsku komplikovaný, nikdy nenarazíte na žádnou přímou a jednoduchou cestu, takže je celý ten čas čeho se bát a v co doufat. Závěr je přesně takový, jaký čekáte už od počátku celého putování, ale rozhodně neubírá na výsledném dojmu.
Důvodů, proč byste si měli Knihovnu duší a vlastně celou podivnou trilogii přečíst je nespočet. Pokud vás zrovna neděsí netvoři a stvůry, jste svědky příjemné znepokojující mlhavé atmosféry, objevujete stále nové a nové věci ze světa podivna a co je hlavní, čtete o něm děsně rádi. Aby vás svět plný podivných dětí, kteří ovládají oheň, jsou neviditelní a umí oživovat mrtvé, nenadchl, zkrátka není dost dobře možné. K tomu všemu ještě přičtěte cestování napříč časem, dechberoucí podívanou a máte tu knihy, které mohou číst nejen teenageři, ale i dospělí. Ransom Riggs zkrátka umí.
Knihovna duší je velmi zdařilé zakončení série a ani v nejmenším nezaostává za svými předchůdci. Příběh je to podivný, strašidelný, napínavý, plný fantazie a také doslova inspirovaný fotografiemi. Příjemná zpráva pro všechny fanoušky je, že podivní se s námi ještě tak úplně neloučí. Čeká nás jejich pohádková knížka „Tales of the Peculiar“ a pochopitelně film Tima Burtona.
Autor: Věra Škodová