Sonáta pro Miriam je dojemný a citlivý příběh o muži, který se po několika tragédiích pokouší najít smysl života. Tahle kniha se dotkne vašeho srdce i duše a má schopnost z vás udělat lepšího člověka. Linda Olsson píše poeticky, s pokorou a tak, že její text budete vnímat všemi smysly.
Švédka Linda Olsson (1948) je původním povoláním právnička, která se v roce 1990 přestěhovala s rodinou na Nový Zéland. Tady našla potřebný klid na psaní a v poměrně pokročilém věku debutovala románem odehrávajícím se v její domovině. Kniha vyšla ve více než dvaceti zemích, získala řadu cen a Olsson prokázala, že je skvělá prozaička s originálním stylem. „Sonáta pro Miriam“ je její druhou knihou a českým čtenářům ji zprostředkovalo nakladatelství Vyšehrad.
Linda Olsson má svébytný a snadno rozpoznatelný rukopis. Její román připomíná báseň v próze a vy jej budete vnímat všemi smysly. Autorka má smysl pro detail, umí vystupňovat napětí, a co se týče atmosféry, je doslova kouzelnice. Hodnotit Sonátu pro Miriam není jednoduché a umím si představit, že deset čtenářů bude mít deset různých názorů. Kniha je jistým způsobem smutná, ale zároveň tu nechybí ani optimistické vyznění. Chování hlavního hrdiny k matce jeho dítěte vás bude nejspíš šokovat, ale na druhou stranu nelze obdivovat oběť, kterou Adam přinesl.
Máloco je tady jednoznačné a zřejmě bychom mohli polemizovat i o vyznění knihy. Já měla občas na krajíčku, ale přesto jsem si tady našla pár moudrých myšlenek o naději, která nám dává sílu jít dál. Adam Anker přijde na začátku příběhu o svou dceru Miriam a poté retrospektivně vzpomíná na její matku a na to, co vedlo k tomu, že dcerku vychovával dlouhá léta sám. V druhé dějové linii Adam pátrá po svých kořenech. Vše nasvědčuje tomu, že je potomkem geniálního hudebníka židovského původu, který zahynul ve druhé světové válce.
Všechno, o čem Adam hovoří, je prodchnuté neobyčejnou láskou. Adam doslova opěvuje i ty nejobyčejnější věci a je úžasné sledovat, kde všude je schopný objevit krásu. Jeho pátrání po předcích ho zavede do Varšavy a jeho pátrání po tom, co se kdysi stalo, připomíná spíš než umělecký román čistokrevný thriller. Olsson si vás dokáže podmanit a vy budete hltat každé její slovo v naději, že i na vás se přenese něco z jejího Adama.
Sonáta pro Miriam není komerční čtivo, ale román, který si vychutnáte po všech stránkách. Příběh je inteligentní, zápletky nečekané a vy u něj zažijete povznášející pocit z toho, že život je vlastně fajn. Hrdinové této knihy jsou silné osobnosti, které přemýšlí nad svým jednáním a které se vždy snaží udělat to nejlepší pro ostatní. Kdyby mohli, nechali by se vést morálkou, jenomže to by nesměla existovat láska. Sonáta pro Miriam je velmi filozofická, ale zároveň stravitelná pro všechny čtenáře bez rozdílu věku a vzdělání.
S příběhem budete polemizovat a věřte mi, že na něj budete myslet ještě hezky dlouho poté, co knihu odložíte. Adam možná nebude vaše krevní skupina, ale rozhodně je v jeho silách donutit vás přemýšlet nad tím, co je dobré a co špatné. Díky němu se zamyslíte nad svým vlastním životem a možná si uvědomíte, že byste měli změnit řadu věcí, než bude /ako v jeho případě/ pozdě.
Autor: Veronika Černucká