Paul Johnson patří k nejznámějším a nejoblíbenějším historikům současnosti. V dalším z dlouhé řady poutavých a poučených životopisů pozoruhodných osobností minulosti se zaměřil na muže, jehož sám považuje za jednoho z nejodpornějších diktátorů v dějinách. Johnson je na rozdíl od Marxe přesvědčen, že historii netvoří masy, nýbrž úzké skupiny lidí a silní jednotlivci, jimž je třeba
věnovat obzvláštní pozornost. Svůj stručný, ale vyčerpávající, a především čtivě podaný životopis Stalina adresuje všem zájemcům o dějiny, ale zejména mladé generaci, o níž předpokládá, že zná sice Hitlera, ale o sovětském generalissimovi toho mnoho neví. Mapuje Stalinovo dětství a mládí, sleduje jeho rychlou a strmou cestu do nejvyšších pater komunistické strany a podrobně rozebírá jeho posedlost mocí, za niž zaplatily životem miliony lidí. Jako široce vzdělaný historik čtenáře samozřejmě ohromí nejen detaily ze Stalinova života, ale hlavně zasazením všech významných událostí do historického kontextu a jejich zasvěceným popisem.
„Dvacáté století zplodilo řadu zrůd, ale jednoznačně nejhorší byli Hitler, Mao Ce-tung a Stalin. První rozpoutal druhou světovou válku, v jejímž průběhu zahynuly miliony vojáků a civilistů, a osobně byl zodpovědný za vyvraždění šesti milionů Židů. Druhý nechal popravit a utýral hladem sedmdesát milionů svých spoluobčanů. Odhady počtu Stalinových obětí se dodnes dost výrazně liší, ale i velmi opatrní historici mluví minimálně o dvaceti milionech mrtvých. Stalin ovšem nebyl pouze masový vrah. Stal se zosobněním moderního tyrana, zakladatelem nové teorie totalitního státu a duchovním otcem řady zrůdných vynálezů, mimo jiné sítě nápravně-pracovních táborů, jež Solženicyn velmi podrobně a přesvědčivě popsal ve své knize Souostroví Gulag.“