5. října uplynou čtyři roky od chvíle, co tento svět opustil jeden z největších myslitelů a vizionářů naší doby. Řeč samozřejmě není o nikom jiném než o zakladateli společnosti Apple, Stevu Jobsovi. Při této příležitosti vychází v nakladatelství Grada další z řady knih, které se věnují Jobsovu životu.
V této chvíli bezpochyby napadne řadu fanoušků a čtenářů jedna důležitá otázka. Je to vůbec nutné? O této osobnosti vyšlo již tolik knih, že by dokázali zaplnit skoro celou knihovnu. Přesto se při jejich čtení nedá ubránit dojmu, že se valná většina autorů snaží na známé osobnosti tak trochu přiživit. Když navíc přihlédneme k tomu, že na trhu je i oficiální Jobsova biografie od Waltera Isaacsona, na které sám Jobs spolupracoval, vytane nám na mysli jedno velké PROČ. Proč bychom se měli znovu a znovu začítat do řádků a událostí, které byli již tolikrát popsány?
Na tuto otázku rozhodně není jednoduchá odpověď. Tu bychom však mohli nalézt, když nahlédneme do oficiální anotace knihy STEVE JOBS - Zrození vizionáře. Autoři Brent Schlender a Rick Tetzeli v ní slibují, že právě díky této knize změníte pohled na tohoto génia dnešní doby. Prohlášení jsou to vskutku smělá. Otázkou zůstává, o jaká fakta se opírají a do jaké míry se jim povede tato prohlášení dodržet.
Při tvorbě této knihy autoři použili nejen bohatý seznam publikací o Jobsovi, ale měli možnost čerpat i z jedinečných rozhovorů se Stevem, které s ním v průběhu desetiletí vedli. Díky tomu se opírají nejen o běžně známá fakta, ale mohli do svého snažení zapojit i daleko osobnější přístup. A právě o to jim přesně šlo. Nesnaží se za každou cenu přijít s novými šokujícími odhaleními, ale spíše ukázat Steva Jobse v trochu jiném světle. Jako obyčejného člověka, který se vyvíjí a má své city. Jejich hlavním úkolem je tak čtenářům upravit všeobecně přijímaný obraz Steva Jobse, jako jedinečného lídra a génia, se kterým se dá ale opravdu těžko vyjít a nejraději byste mu upravili obličej.
Oproti Isaacsonově biografii se tak tato kniha nese daleko v osobnější rovině. A přestože obě více méně kopírují stejná časová období, autoři této knihy jdou v určitých chvílích daleko více pod povrch a snaží se tak v historii najít chvíle a osoby, které formovali Jobsovu osobnost a napomohli mu tak stát se tím, kým doopravdy byl.
Schlender s Tetzelim se rozhodně nesnaží nijak podrývat oficiální Jobsův životopis. Ostatně právě tato biografie byla důležitým zdrojem při tvorbě jejich vlastní knihy. Spíše než alternativou, je tak zajímavým doplněním, který v mnoha ohledech oficiální životopis rozvíjí a ukazuje některé okamžiky Jobsova života ve zcela novém světle.
Knih o Stevu Jobsovi již vyšlo opravdu nepřeberné množství. Když ovšem pomineme oficiální životopis, většina publikací o této jedinečné osobnosti se opakovala, nebo se snažila Steva Jobse glorifikovat, popřípadě přinést šokující odhalení, která se ale jen málokdy zakládala na pravdě.
Schlender s Tetzelim se nesnaží o nic zmíněného a upřímně říct, na výsledku je to opravdu vidět. Tato kniha byla vytvořena s velkou péčí, autoři ani nikterak nespěchali s jejím vydáním a výsledek tak stojí opravdu za to. O tom mimo jiné vypovídají hodnocení této knihy, která své konkurenty dalece převyšují.
Na otázku, zda je tato kniha pro fanoušky nutností, vám rozhodně neodpovím. Jisté však je, že pokud toužíte po ucelenějším a osobnějším pohledu na Steva Jobse, je právě kniha Brenta Schlendera a Ricka Tetzeliho ve spojení s Isaacsonovým životopisem nejideálnějším zdrojem informací o této nepřehlédnutelné osobnosti.
Autor: Petr Čapek