Jestli budete od práce odbíhat, brzy budete na štíru s termíny. Proto i vaše domácí kancelář musí mít určitá pravidla jako je pracovní doba, kterou si sami určíte a samozřejmě i pauzy. Den má určitý počet hodin a je důležité je rozdělit mezi pracovní a mimopracovní povinnosti. Jinak se vám může stát, že budete odbíhat od jednoho k druhému, pak najednou zjistíte, že je večer a vy jste tak uštvaní, jako byste někde půl dne skládali lopatou uhlí.
Vytvořte si místo, kde budete pracovat
Nikdo po vás nechce, abyste si naaranžovali pracovní stůl jako z magazínu o bydlení. Nemáte-li (jako většina z nás) pracovnu, zkuste mít vyhrazeno v bytě místo, na kterém budete pracovat. Zjistíte, že se tak lépe soustředíte na práci a myšlenky vám nebudou utíkat ke hromadě účtů na stole, neuklizené ložnici ani k neumytému nádobí v kuchyni.
Seznamte ostatní členy domácnosti s vaší pracovní dobou
Možná to nebude lehké vysvětlit, a hlavně být důslední, ale zkuste to zorganizovat tak, aby všichni pochopili, že nejste doma proto, abyste jim byli k ruce, ale že jste vlastně v práci. S partnerem se domluvte na společných pauzách, nebo se naopak vystřídejte, abyste se mohli postarat o děti. Měli byste oba vědět, kdy komu hoří termín a jak má kdo z vás rozplánované povinnosti, aby se vše obešlo bez napětí. Jestliže vy pracujete od rána, odpolední péče o děti či úklid bude na vás a naopak.
Ztište si mobil
Nedovolte, aby vás zprávy a hovory, které můžou počkat, zdržovaly od práce. To všechno má čas, až si splníte pracovní povinnosti. Když to totiž podceníte a neuděláte, nebudete moct skončit v naplánovanou hodinu a celý další program se vám posune. Stojí rozhovor s kamarádkou, která může zavolat i později, opravdu za to?
Vytvořte si ranní rituál
-ice-