Tomáš Hanák: „Tištěná kniha je v dnešní době už také tak trochu ‚technická památka‘.“

archiv revue
Továrny, mlýny, elektrárny, mosty, železnice, rozhledny, dopravní, důlní a vodní stavby – všechny tyto technické skvosty nabídl divákům čtrnáctidílný cestopisný dokumentární cyklus České televize Technické památky českých zemí. O natáčení a stejnojmenné knize jsme si povídali s jeho moderátorem, českým hercem Tomášem Hanákem.
Technické památky českých zemí známe jako dokumentární seriál České televize, kterým jste provázel diváky po čtrnácti krajích naší republiky. Jaká místa vás nejvíce oslovila a proč?
Hm, zapeklitá otázka hned na úvod, pěkně děkuji! Fakt, těžko vybrat. Spíš mě zaujala navenek prachobyčejná místa – třeba parní vodárna ve Střekově v Ústí nad Labem. Chlapi v montérkách občas přihodí poleno, paní mi uvaří do hrnečku kafe s kostkou cukru – a staré písty se dávají do pohybu a pára syčí. Kouzlo zaniklého světa. Ale zjevením byl třeba ohromující vodojem v hloubi Žlutého kopce v Brně. Lidé létají do Istanbulu na čarukrásnou podzemní cisternu Yerebatan – ale kdo nerad létá, šup na vlak a hurá do Brna! Zážitek je to podobný.

Natáčení probíhalo v roce 2019, tedy v době pandemie COVIDU, kdy mnoho památek bylo zavřených. Jak na vás ta místa působila, když byla opuštěná?
Asi je hloupé a nevhodné děkovat Covidovi, ale díky němu jsme měli ta místa jen pro sebe. Vše bylo – bez turistů s mobily v rukou – magičtější, třeba podzemní doly, štoly, karlovarská podzemní lanovka. Některá místa působila až sci-fi. Mám to tak radši.

Podle čeho jste vybírali, které památky určitě zahrnout a které ne?
To je věc dramaturgů České televize Brno. Žádnou korupci za tím ale určitě nehledejte, ani lobbing. Ale z produkčních a logistických důvodů bylo třeba „vytěžit“ vždy určitou oblast, kraj. A ne vždy jsme stihli všechny památky, které by si zasloužily naši pozornost. Takže toho zbývá ještě dost, hurá!

K pořadu vznikla stejnojmenná kniha, kterou napsala právě dramaturgyně pořadu Kateřina Šardická. Jak se vám s ní spolupracovalo? A jak jste spokojen s literární podobou seriálu?
Kačka je relativně bezvadná, žádné třenice nikdy nenastaly. A občas jsem jí tuhle „práci“ i záviděl – hledat zajímavou strojovnu je asi příjemnější než psát denně scénář Dobrého rána a trápit se, jestli kuchař v pozadí bude maso v detailu pozvolna dusit, nebo urychleně smažit. A kniha mě překvapila, je namouduši pěkná! Do mé nádražní hospody přijde každou chvíli někdo s prosbou o její podepsání, což ochotně za dvě kila udělám, bez dokladu, samozřejmě. S věnováním je to za tři kila, při více knihách nabízím zajímavé množstevní slevy. Text je stylisticky zdařilý, srozumitelný, Kateřina se navíc tentokrát dokázala vyvarovat příliš hrubých gramatických chyb, takže text není nebezpečný ani školní mládeži. Ale především mi to na fotkách strašně sluší, skvělý fotograf Pavel Šíma si dal navíc tu práci, že mi to nikde na fotce nedělá velký zadek. I proto knihu doporučuji!

Může kniha sloužit i jako rádce pro rodinné výlety? Najdou v ní čtenáři oproti seriálu něco navíc?
Je to skvělý průvodce – a lidé, pokud vím, knihu takhle používají, opravdu. Kniha se zasvěceným textem je určitě příjemnější než lovení informací na displeji mobilu. A tištěná kniha je v dnešní době už také tak trochu „technická památka“. Informací je v ní samo sebou víc, vysílací televizní čas je zkrátka limitovaný, protože reklamy na nová auta už netrpělivě přešlapují v režii, stejně tak není možné „přetéct“ třeba do přímého přenosu z jednání poslanecké sněmovny – to by milovníci adrenalinu opravdu nesnesli.

Určitě existují ještě další místa týkající se technické a průmyslové historie naší země. Plánuje se realizace druhé řady seriálu? A stanete se opět jejím průvodcem?
Ano. V dubnu jsme začali natáčet a jsem opět průvodcem, který toho o památkách a technice ví strašně moc – jednoduše proto, že má v náprsní kapse saka schovaný scénář, který se předchozího večera v posteli vzorně našprtal. Ano, těšte se!

Text: Kateřina Žídková
Foto: Foto: Pavel Šíma
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Technické památky českých zemí

5.0 3
399 327
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více