BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Úchvatná kniha o našich mořeplavcích na cestách kolem světa

archiv revue
Příběhy mořeplavců s napínavým vyprávěním o plavbách po světových oceánech a zážitcích ze setkání s obyvateli exotických zemí, vyčerpávajícími informacemi o problematice takovýchto náročných výprav a bezpočtem nádherných fotografií si za své profesionální zpracování a nádherný design zcela jistě zaslouží nějaké oficiální ocenění.
Jako malému dítěti mně jednou rodiče koupili kalhoty, kterým se tenkrát říkalo texasky. Vzadu na kapse byl obrázek jakési plachetnice a nápis Kon-Tiki a když jsem se ptal, co to je, dozvěděl jsem se o norském cestovateli Thoru Heyerdahlovi a jeho slavné plavbě přes Tichý oceán na vlastnoručně vyrobeném voru. Slovo Kon-Tiki se od té doby pro mě stalo synonymem dalekých a nebezpečných cest, dobrodružných výprav do neznámých zemí a statečného boje s přírodními živly a příběhy mořeplavců mne zaujaly natolik, že jsem o nich přečetl všechno, co se mi dostalo do ruky. Bohužel tomu bylo po dlouhá léta tak, že absentovala publikace, která by v jednom svazku zmapovala vše, čeho „naši lidé“ na světových mořích a oceánech dosáhli. A ejhle – nyní na „stará kolena“ recenzuji knihu, která toto bílé místo na mapě naší knižní produkce konečně zaplnila a představuje čtenářům české a slovenské odvážlivce, kráčející ve stopách slavného Heyerdahla.

Jedná se o celkem patnáct příběhů lidí, kterým oceány a daleké krajiny učarovaly natolik, že zásadně změnili své životy a takříkajíc vsadili vše na jednu kartu. Měl jsem trochu obavy, zda a nakolik se podaří „vtěsnat“ je do jedné publikace – vždyť jeden každý z nich by o svých zážitcích mohl napsat samostatnou knihu (ostatně mnozí též napsali). Dopadlo to ale skvěle – pro všechny se našel dostatek místa a čtenář tak drží v rukou vskutku reprezentativní publikaci, která osloví určitě i ty, jimž dosud tento druh sportu (či snad zábavy?) nic neříkal. Ti, kteří se na jejím vydání podíleli (a muselo jít určitě o větší množství lidí), tak očividně činili s velkou láskou a zapálením pro společnou věc a výsledný produkt jejich úsilí by neměl uniknout pozornosti těch, kdo navrhují nominanty do soutěže Nejkrásnější česká kniha roku. Příběhy mořeplavců (s podtitulem Češi a Slováci, kteří obepluli svět) s napínavým vyprávěním o plavbách po světových oceánech a zážitcích ze setkání s obyvateli exotických zemí, vyčerpávajícími informacemi o problematice takovýchto náročných výprav a bezpočtem nádherných fotografií si za své profesionální zpracování a nádherný design zcela jistě zaslouží nějaké oficiální ocenění.

„Mořeplavectví“ má podle mne nemálo společného s horolezectvím – určitě tedy to, že když člověka jednou „chytne“, už ho většinou nepustí. A rovněž tak jako je vlastní zdolávání hory až tou závěrečnou etapou, jíž předcházelo množství přípravných prací a akcí, je to stejné i zde. Koupit či vyrobit si loď, poprat se s byrokratickými překážkami a zařídit tisíc a jednu věc, než je možno zvednout kotvy – o tom by se dalo vyprávět možná déle než o samotné plavbě.
Představování našich mořeplavců začíná vcelku logicky Richardem Konkolskim. Sympatický vousáč z Bohumína je žijící legendou a ve svém medailonku nás stručně, ale zároveň velmi fundovaně seznamuje se svým životem a kariérou brázdiče všech možných moří, kterou začínal v době hlubokého socialismu. Na jednu stranu nás tudíž nepřekvapí množství klacků, které mu soudruzi házeli pod nohy, ovšem občas nám nad něčím přece jen zůstává rozum stát – třeba když byl za překročení povolené doby na moři odsouzen k mnohaletému vězení. Konkolski má na svém kontě řadu nejrůznějších rekordů, jeho úspěchy však byly bohužel oceňovány víc v zahraničí než doma. Je přinejmenším zvláštní, když jej za skvělé výkony vyznamená americký prezident Ronald Reagan, představitelé vlastní země však na něj hledí s nevraživostí a podezřívavě jako na člověka, který je na socialistické poměry až příliš svobodomyslný a nezávislý.

Kniha je při vší své rozmanitosti a šíři záběru velice přehledná – u každého protagonisty je nejdříve stručně představena jeho loď a trasa jím podniknuté cesty s vyjmenováním hlavních zastávek. Pak následuje vyprávění, přičemž dojmy z plavby jsou často prokládány více či méně nadčasovými úvahami o rozličných aspektech mořeplaveckého života a života vůbec, ať už jde o nebezpečnost těchto výprav, odloučenost od rodiny, „ponorkovou nemoc“ z dlouhého soužití na malém prostoru paluby, smutek z globalizace, která bohužel proniká i do těch nejzapadlejších koutů planety, fascinaci domorodci na odlehlých ostrovech atd. Obvykle máme cesty kolem světa na malých plachetnicích spojeny s představou rovníku, slunce a tepla, ovšem z knihy je zřejmé, že správný mořský vlk si musí umět poradit i v blízkosti Antarktidy a u pobřeží Patagonie, protože dostat se z Atlantického oceánu do Tichého či naopak lze jen obeplutím Hornova mysu.

Všichni nám popisují své cesty a zážitky tak fascinujícím způsobem, že je prakticky nemožné „vytrhávat“ z knihy nějaké speciální ukázky pro navnadění čtenářů, protože by to znamenalo napsat patnáct samostatných recenzí! Nemám tedy fakticky jinou možnost než vahou své „autority“ prostě doporučit knihu čtenářům a věřit, že mi poté dají v jejím jednoznačně pozitivním hodnocení za pravdu. Jsem přesvědčen, že tak jako jsou Příběhy mořeplavců ozdobou mé knihovny, budou jí i u všech těch, kdo si je zakoupí.

A musím zmínit ještě něco – kniha patří mezi ty, kterým říkám „infekční“. Proč? Mohou čtenáře snadno „nakazit“. Čím? Inu, když čtete ta dechberoucí vyprávění a prohlížíte si úžasné fotky z Malediv, Vánočních ostrovů, Nového Zélandu, Nizozemských Antil, Ohňové země a dalších míst, začne se postupně probouzet romantická část vaší duše a vy si říkáte, jak by bylo krásné podniknout takovou báječnou plavbu kolem světa, na níž se člověk oprostí od všech starostí a užije si klidu, volnosti a dálek. Jistě, někteří z těch, jejichž příběh je v knize uveden, se k mořeplavectví dostali podobně – touha po nedozírných mořských pláních se v nich probudila v jakémsi náhlém osvícení mysli. Následovala však vždy usilovná příprava, často mnohaletá stavba lodi a zdolávání tolika a tak rozličných překážek, že od svého snu neustoupili jen ti opravdu nejodolnější. Pokud se tedy, vážený čtenáři, chceš stát mořeplavcem, pak se neoddávej iluzím, svůj úmysl si co nejpečlivěji promysli a hlavně pamatuj na to, že toto „povolání“ je především dřina. Tedy – krásná dřina...

Autor: Jan Hofírek
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Příběhy mořeplavců
Čeština

Příběhy mořeplavců

0.0 0
598 490
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –