Dne 14. listopadu 1965 vysadily vrtulníky na malé mýtině ve vietnamském údolí Ia Drang asi 450 mužů amerického 1. praporu 7. pluku kavalérie pod velením podplukovníka Harolda Moora. Okamžitě je obklíčilo kolem dvou tisíc severovietnamských vojáků. O tři dny později byl jenom čtyři kilometry odtud rozdrcen nepřítelem sesterský 2. prapor. Tyto dvě akce v přistávacích zónách X-Ray a Albany společně znamenají jednu z nejbrutálnějších a nejdůležitějších bitev ve vietnamské válce.
To, jak tihle muži odolávali v boji, obětovali se pro své kamarády a nikdy se nevzdali, vytváří živý obraz války, inspirující i šokující. Kromě vlastních zážitků podplukovníka Moora a Josepha Gallowaye, jediného novináře na místě v době bojů, pomohly vytvořit celkový obrázek bitvy rozhovory, jež vedli se stovkami mužů, kteří tam bojovali, včetně severovietnamských velitelů. Tenhle drastický příběh pohlíží s nadhledem na konkrétní utrpení, jež zaznamenává, aby zachytil obrázek mužů čelících té největší výzvě způsobem, jaký si jen před několika hodinami vůbec nedokázali představit.
Bitva v údolí Ia Drang demonstruje také americkou technologickou převahu, která bude hrát ve zbytku války velkou roli. Byla to zřejmě první bitva, kde aeromobilní operace s využitím vrtulníků prokázaly svůj bojový potenciál. Konečná porážka Spojených států ve Vietnamu nebyla výsledkem lepších válečných schopností severovietnamské armády, ale politických rozhodnutí americké vlády, která omezovala možnosti americké armády účinně se svým nepřítelem bojovat. Ovšem v podstatě jde o příběh hrdinů a o hrdinství.
Kromě vlastního popisu bojů rekapituluje příčiny vzniku válečného konfliktu, jeho eskalaci a souvislosti s pohledem Američanů na ni. Stále zůstává jednou z nejlepších knih o bojích ve vietnamské válce.